Yanık, yara, iz ve leke tedavisinde yeni bir buluş uygulanıyor. Kök hücre tedavileri ve doku mühendisliği artık plastik cerrahisinde de kullanır halde geldi.

Yanık ve Leke Tedavisi: Hücre Spreyi!
Cerrahi tedaviye alternatif olan ve kişinin kendi derisi kullanılarak üretilen hücre spreyi ve jeli, kök hücre içeren ve kırışıklıklara karşı etkili olan dolgu maddeleri bunlara örnek oluyor. Yanık, tedavi edilmesi en zor yaralardan biridir. Hastada dolaşım bozukluğu ve böbrek sorunlarına yol açarak, hayati risk yaratan büyük yaraların çok hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekiyor. Yakın bir zamana kadar bu pek mümkün değildi. Çünkü deri nakli için gereken geri greflerini üretmek en az 2-3 hafta sürüyordu.

Oysa yine hastanın kendi hücreleri kullanılarak üretilen hücre spreyi yarım saat içinde uygulamaya hazır hale geliyor. Yaklaşık 2 santimetrekarelik bir deri parçasından üretilen spreyle 60 santimetrekare büyüklüğündeki yanık alan kaplanabiliyor. Bu sprey aynı zamanda lekeler ve izler için de umut veriyor. Bu lekelere önce peeling yapılıyor, ardından sprey uygulanıyor. Böylece daha temiz, izsiz bir cilt elde edilmesi hedefleniyor. Kişinin kendi derisi ve yağı kullanılarak üretilen ürünlerin arasında dolgu maddeleri de var. Kişiden alınan deri ve yağ aynı zamanda kök hücre içerdiği için, işlemden alınan sonuç oldukça başarılı hale geliyor. Kök hücreler, yaşlanana cildin hasarlı kısımlarından gelen yardım sinyallerini alıyor ve oradaki gerekli hücreye dönüşerek, o hücrenin görevini yapabiliyor.

Ev ve iş kazalarında ilk sırayı alan ve en çok çocukları etkileyen yanık, bilindiği gibi tedavisi en zor yaralardan biridir. Üstelik yanıklar sadece bir cilt problemi değil, vücuttaki büyük yanıklar dolaşım problemlerine ve böbrek yetmezliğine ve sonuçta ölümlere sebep oluyor.

Genellikle erişkinlerde vücudun %15’i, çocuklarda ise vücudun %10’unun üzeri bölgede bir yanık olması, büyük yanık kabul ediliyor ve hastanede tedavi gerektiriyor. Yanıklarda yanığın derinliği ve bulunduğu bölge önem kazanıyor. Yanığın derinliğine, etkenine, genişliğine ve bulunduğu bölgeye göre, açık ve kapalı tedavi yapılabiliyor. Geniş ve derin yaralar, elektrik yanıkları, asit yanıkları, el ve yüz yanıkları, yanık tedavi merkezinde tedavi gerektiriyor. Ayrıca bu yanıkları ileride kansere dönüşme ihtimali de var.

Uzmanlar, hastanın kendi derisi ve bu deriden ayrıştırılarak üretilen çeşitli tipte hücreleri içeren yanık spreyinin en önemli avantajının hızı ve kullanım kolaylığı olduğu konusunda birleşiyorlar. Bu spreyi kullanıma hazırlamak, yaklaşık yarım saat sürüyor. Bu en az 2-3 hafta süren eski, deri grefti hazırlama işlemine oranla çok hızlı ve yapılan işlemin sonucu da, son derece kısa zamanda görülebiliyor.Yaklaşık 2 hafta içinde derin yanıklar bile iyileşiyor.