Vücutta en verimli yağ yakımı, kaslar hareket ettiğinizde başlıyor. Kaslar harekete geçtiğinde, yağlardan elde edilecek enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bazı besinler yağın yakılmasına yardımcı oluyor

Metabolizmanızı Harekete Geçirin!
Kefir: Araştırmalar gösteriyor ki, vücuda alınan kalsiyum miktarı fazla kiloları etkiliyor. Süt ürünleri, vücut için son derece değerli mineraller içeriyor. Örneğin yarım litre kefir, protein ve lesitin içeriyor ve günlük kalsiyum ihtiyacını karşılıyor.

Sivri Acı Biber: Acı biberin çok az bir miktarı bile, hemen alnımızda damlalar oluşmasına neden oluyor. Bunun sebebi biberin içindeki doğal acı maddesi olan kapsaisin. Aynı spor yaparken olduğu gibi, kısa süreli olarak vücut ısısını yüzde 25 arttırıyor. Sonuçta kalori ihtiyacı artıyor.

Yeşil Çay: Yeşil çayın bilinene özellikleri arasında kolesterolü düşürmesi, kanser ve kalp krizinden koruması var. Aynı zamanda yağın vücutta ve karaciğerde depolanmasını da önlüyor. Enerji tüketimini arttırıyor.

Su: Her gün içilen 2 litre su, mideyi tok tutuyor ve açlık krizlerinin azalmasını sağlıyor. Ayrıca enerji tüketimini de uyarıyor. Her öğünden önce büyük bir bardak su içtiğinizde 100 kalori kadar enerji tüketiyorsunuz.

Tarçın: Bilim adamları, tarçının insülinin etkisini iyileştirdiğini, böylelikle vücudun daha az insüline ihtiyaç duyduğunu keşfettiler. Bu sayede yüksek insülin değerinin oluşturduğu komplikasyonlardan kaçınmak mümkün oluyor. Bu yüzden yemeklerinizi tarçınla tatlandırmayı deneyin.

Somon Balığı: Zayıflatan besinlerin başında yer alıyor. Yağ açısından fakir, protein açısından oldukça zengin bir besin olan somon, iyot içeriği sebebiyle vücut metabolizmasının düzenlenmesine katkı sağlıyor.

Soğan: İçinde yer alan kükürt bileşeni “Alicin”, kan dolaşımını uyarıyor, sindirimi harekete geçiriyor. Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor. Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak, yağın yakılmasına yardımcı oluyor. Sarımsak ve yeşil soğan da aynı etkiye sahipler.

Limon: C vitamini açısından zengin turunçgiller arasında yer alan limon, vücuda bol enerji veren L-Carnitin üretimini arttırıyor. Böylece kaslar daha fazla yağ yakıyor.

Zencefil: Köklerindeki “Gingerol” ve “Shogaol” sayesinde, tıpkı kırmızıbiber gibi, sindirim sistemini uyarıyor. Yemeklerde baharat olarak kullanılan veya çayı içilen zencefil, mide ve bağırsaklardaki gazın sökülmesine de yardımcı oluyor.