Çağımızın hastalığı haline gelen reflü, bir mide hastalığıdır. Sadece mide yanması zannedebileceğiniz reflü hakkında, yeterli bilgiye sahip misiniz?

Reflü!
Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıyla oluşur. Her beş kişiden birinde bu hastalığa rastlamak mümkündür. Reflü hastalığının kökeninde, yemek borusunun uzun süre ve fazla miktarda mide asidik içeriği ile teması yatıyor. Mide asidik içeriğinin bu bölgede uzun süre temas etmesi, bölgede hasara yol açıyor.

Yemek borusunun arkasında oluşan yanmanın yanı sıra, ağza gıdaların ve acı suyun gelmesi kişiyi oldukça rahatsız ediyor. Tedavi edilmesi gereken reflü, ilerlemesi durumunda ciddi sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Yemek borusunda ülser, kanama ve darlığa sebep olabiliyor. Ayrıca, yemek borusunda ve yemek borusunun özellikle alt kısmında, zaman içinde kanser riski taşıyan hücresel değişiklikler de oluşabiliyor.

Reflü, herkeste zaman zaman görülebiliyor. Ancak yemeklerden sonra ortaya çıkan ve günde 10-15 kez tekrarlayan bu durum, kişiyi rahatsız edecek boyutlara ulaştığında, hastalık olarak kabul edilmesi gerekiyor. Hastalık genellikle mide yanmasıyla ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra, göğüste yanma ve ekşime, boğaza doğru acı su gelmesi, ağız kokusu gibi yakınmaları da dikkate almak gerekiyor.Reflü, yemek yedikten sonra herkeste görülebiliyor ancak sağlıklı kişilerde koruyucu bariyerler sayesinde, şikayete sebebiyet vermiyor. Yemek borusunun altında bulunan, kastan oluşmuş kapak benzeri bir yapı bulunuyor. Reflü hastalığında, bu kapakçık gevşiyor. Bu yüzden de mide asidik içeriği yemek borusuna kaçıyor. Reflü de sık rastlanan etkenlerden biri de mide fıtığıdır. Ancak her mide fıtığı, reflüye sebep olmuyor.

Kesin tanı koyulabilmesi için, endeskopik muayene gerekiyor. Çünkü endeskopi sayesinde yemek borusuyla ilgili tahriş, mide kapağında gevşeklik, mide fıtığı, gastrit ve ülser gibi hastalıklar teşhis edilebiliyor. Ayrıca teşhis için, baryumlu pasaj grafisi, manometri, PH Metri gibi yöntemler de kullanılabiliyor.

Tedavide 4 yöntem kullanılıyor. Bu yöntemler, reflünün şiddetine ve ilerlemesine göre değişebiliyor. Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi, cerrahi tedavi, endoskopi yöntemi, seçenekler arasında yer alıyor.

Reflüden korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Sık aralıklarla beslenin. Yüksek bir yastık kullanarak uyuyun. Yatmadan önce yemek yemeyin. Asitli içeceklerden kaçının. Sağlıklı beslenin. Karın bölgenizi sıkacak dar kıyafetler giymeyin. Düzenli spor yapın. Fazla kilolarınızdan kurtulun.