BİR GECEDE GÖZLERİM DÜZELDİ BU MÜMKÜN MÜ?Bu işin prensibi adeta dahice gece boyunca gözde kalan özel kontak lensler sayesinde gözün kornea tabakasının şekli değiştirilerek ertesi gün kişini gözlüksüz net görmesi sağlanabiliyor.
Ancak uzmanlar yinede kornea hasarları gibi olası risklere karşı uyarabiliyorlar.
Miyop olmak ve yinede sabah gözleri açınca net görmek nasıl oluyor? Gece lensleri yada tıbbi adıyla ortokeratolojik lensler aslında göze çok yassı bir şekilde oturtulan ve dolayısıyla korneanın kırılma gücünü değiştiren sert kontakt lenslerdir. Yaklaşık -4.5 dioptri gibi hafif miyopiler bu şekildedir geçici süreler için ortadan kaldırabıliyor.
Lensler yatmadan önce takılır ve 6 ile 8 arasındaki bir süre boyunca gözde kalır sabah lensler çıkarıldıkları
zaman genel olarak gözler normal olarak görebilir.
lensss - gece lensleriBu etki ne kadar sürüyor?
Lenslerin gözden çıkarılmalarından itibaren korne yavaş yavaş bombesini geri kazanarak eski haline döner.Bu geri dönüşüm süresi insandan insana değişir.
Bazı kişilerde etki bir iki gün boyunca sürer. Bazı kimseler de ise 8 saat içinde etki kaybolur.

Zamanla eksilen görme niteliği insanı rahatsız etmez mi?

Bu süre çok yavaş işler pek çok hasta akşam saatlerinde daha bulanık gördüklerii fark
etmezler bile. bu geri dönüşüm süresi insandan insana değişir.
bazi kişilerde etki bir ikigün boyunca sürer bazı kimselrde ise 8 saat içinde etki kaybolur.görme netliği yarım diyotri bile azlsa %50 oranında net görüş ve dolayısılya araç kullanmamak gerektiği anlamına gelir akşam saatlerinde gece karanlığı yüzünde görüş kalitesi birasz daha zayıflar.
Hastaların böyle durumlar için tedbir olarak yanlarında gözlüklerini taşımaları mümkün değilmi?

Değil çünkü hastanın kendi gözlüğü yada kontak lensleri şekilllenmiş korneaya uygun olduğunda fazla kuvvetli gelir.Ama ortokeratolojik lensleri göze takmak bu sayede görmek mümkündür.

Gece kullanılan bu lensler kimler için uygundur?

Lensler hafif ve orta dereceli miyopilerde ve hafif astigmatlarda uygundur. Ancak bu mürferit durumlarda göz doktoru karar verir. Bu lenslerin kullanımı için ön şart gözün tamamen sağlıklı olmasıdır. Belli meslek gruplarında gözlük yada kontak lens kullanmak problemlere yol açtığında geçiçi süreler için göze birşey takmamak faydalı olabilir. Örneğin tozlu ortamlarda yada çok kuru ve az oksijenli ortamlarda icra edilen meslekler gibi...


Bu lenslerin zararı olabilirmi ?

Çok kuverrtürlü adı verilen bu lensler ile ilgili uzun vadeli araştırma sonuçları henüz elde edilmedi.
Dolayısıyla komplikasyonların ne sıklıkta ortaya çıktığını söylemek zor. Yanlış kullanımda kornea zarar verilmeside mümkün.
Bundan başka enfeksiyonlar ve korneanın kalıcı olarak matlaşması söz konusu olabilir. Bilmediğimiz başka şeyde 5 yada 10 yıl boyunca geceleri korneaya baskı yapılmasıyla herhangi bir bozulup görülmeyeceği yetersiz oksijen aktarımıda bir baska tehlike olabilir.
Her ne kadar ortakeratolojik lenslerin son derece oksijen gecirgen olduğu kabul edilse de bu durumun uzun yıllar boyunca kullanımın yeterli olup olmadıgını bilmiyoruz. Dolayısıyla her kontakt lens kullanıcısının
yılda iki kez göz doktoruna gitmesi gereklidir.

Lenslerin etkisini göstermesi ve net görmeye başlamak ne kadar sürer?

Gözün lense alışması için bir kaç günde bir kaç hafta arasında zamana ihtiyaç vardır. Bu süre sonra uygulamanın başarılı olup olmadıgı anlasılır.Hastaların ilk günlerde araç kullanmaması gerektiğini bilmesi gerekir.
Pek çok insan için gece uyurken lens kullanmak yadırganacak bir durumdur. Gözlerde sulanma olabilir ya da rahatsız edici bir basınç hissi yaşanabilir.
Bu süre zarfında ortakeratoloji konusunda uzman göz doktoru yada optometris düzenli kontrol muayeneleri yapar. Gerektiği taktirde lensler üzerinde küçük ayarlamalarda yapar. Yani sabır gerektiren bir süreçtir

Avantajları ve dezavantajları

Ortakeratonoljik kontakt lenslerin kullanabileceği haller:
Hafif miyopi -1,00 ile -4,50 diyoptri arasında
Hafif astigmat

Kullanılamayacağı durumlar :
Yaşa bağlı yakın görememe ve hipermetropi yüksek miyopi kuru göz gözde enfeksiyonlar gözde ki hastalıklı anomaliler gözde alerjik reaksiyonlar sistemik hastalıklar örneğin : Diyabet ya da romatizma gibi...


ben bu lenslerden kullaniyorum ve gozluk takanlara tavsiye ediyorum yani baya rahat oluyor tabi basta biraz alisman gerekiyor...