Profesyonel bir atletin antrenörlüğünü yapıyorsanız ya da onların sınırlarını zorluyorsanız yapmak isteyeceğiniz en son şey atletinizi güneş çarpmasından koruyamamaktır. Artık bunun çözümü serinleten hap.

BBC Focus dergisinde yayınlanan habere göre artık bu belirsizliği kaldıran ve atletleri güneş çarpmasından koruyan bir hap var. Yaklaşık vitamin hapı büyüklüğündeki tablet bir pil ve atletin iç vücut sıcaklığını portatif bir veri kaydına gönderen radyo verici cihazı içeriyor. Eğer atletlerin sıcaklığı çok
Atletler hapı idmana başlamadan 5 saat önce içiyorlar. Hap vücuda yayılmadan önce bağırsaklarda bekliyor. İlacın içindeki pilin ömrü 7-10 gün arasında değişiyor. İlacın dış slikon kaplaması yutmayı kolaylaştırırken iç kabuğu sayesinde kırılmadan ise vücudunuzda kalıyor.

Bu hap başlangıçta NASA için tasarlanmıştı. Böylece astronotların vücut sıcaklığı uzayda ölçülebilecekti. Fakat günümüzde hap Amerika'da HQ firması tarafından ticari olarak üretiliyor ve 57 pounda satın alınabiliyor. "CorTemp" isimli haplar Amerika'da futbol takımlarının yanısıra İngiliz üniversitelerinin spor bilimi bölümleri tarafından da kapışılıyor. yükselirse hap onları serinletiyor.