Türkiye’de en sık rastlanan davranışsal bağımlılıkların, kumar ve seks bağımlılığı olduğu belirtildi. Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi’nin (BATEM) kurucusu Doç. Kültegin Ögel, bu yöndeki davranışsal bağımlılıkların artmasında internet kullanımının belirleyici olduğuna dikkat çekti.

İnternet kişiyi yalnızlaştırıyor’

Çevre, aile ile kişinin biyolojik ve psikolojik durumuna bağlı olarak oluşarak gelişen bağımlılık hali, yalnızca uyuşturucu ve uyarıcı maddeler alanında değil, davranışsal alanda da rastlanmaya başladı. Özellikle internetin kullanımının artmasıyla yaygınlaşan davranışsal bağımlılıklar, kişiyi yalnızlaştırmakla kalmıyor, ailesi ve çevresiyle olan ilişkisine de zarar veriyor.
En çok Ecstasy ve esrar kullanılıyor

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığıİzleme Merkezi (TUBİM), “Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Bağımlılıkla Mücadele 2009 Türkiye Ulusal Raporu”nun sonuçlarına göre Ecstacy ile esrar, Türkiye’de en fazla yakalanan ve kullanılan uyuşturucu maddelerin başında geliyor.
Rapora göre 2009’da tedavi olan hastaların yüzde 52.6’sı afyon türevi, yüzde 29.6’sı esrar, yüzde 2.4’ü stimulant ve yüzde 3.4’ü kokain kullandığı için tedavi altına alındı.
Tedavi altına alınan bağımlıların yüzde 52.5’i, ilk kez tedavi olmak istediklerini belirtirken yüzde 45.8’i daha önce de tedavi olduklarını beyan etti.
Raporda, tedavi gören en küçük kişi 11 iken en büyük yaşın 67 olduğu bilgisi yer alırken tedavi görenlerin çoğunluğunun işsiz olduğu belirtiliyor.
Ölüme neden olan afyon türevi maddeler arasında ise başta eroin geliyor.
Ölüm olaylarının en fazla meydana geldiği iller sırasıyla İstanbul, Gaziantep, Van, Elazığ ve Antalya olarak gösteriliyor.


Uzmanlar, “bir davranışı kontrol edememek” olarak kendini gösteren davranışsal bağımlılıklar arasında seks ve kumar bağımlılığının, son yıllarda en sık rastlanan iki tür olduğuna dikkat çekti. BATEM’in kurucusu Doç. Ögel, kişiyi bir nesneye bağımlı kılan olgunun, o nesnenin hissettirdiği duygu olduğuna belirterek, “Seks ile kumar da, gerek kişide bir tür ödül duygusu yaratması, gerekse internet aracılığıyla bu alanlara ulaşımın kolaylaşması nedeniyle en sık rastlanan iki bağımlılık türü” diye konuştu. Bağımlılık merkezlerine tedavi amacıyla başvuran kişilerin yüzde 50’sini kumar ve seks bağımlılarının oluşturduğunu söyleyen Ögel, tedavi programının, kişilerin sosyal yaşamı, aile yapısı ile bağımlılık türüne göre düzenlendiğini ifade etti.
Ögel, ailelerin, çocuklarının bağımlılığını çok geç fark ettiğini söyleyerek “Çocuğunun eroin bağımlısı olduğunu bile iki yıl sonra öğrenen aileler var. Diğer yandan bağımlılık tıpkı kanser hastalığı gibidir. Teşhis ne kadar erken konulursa tedavi şansı o kadar yükselir. Bu konuda ailelere büyük bir sorumluluk düşüyor” diye konuştu.
Doç. Ögel ayrıca, tedavi ücretinin hastanın iyileşme durumuna göre değiştiğini kaydetti.