Kış aylarında sedef hastalığı alevleniyor mantar hastalıkları ise azalıyor.


Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Aktaş kış aylarında sedef hastalığının alevlendiğini mantar hastalıklarının ise azaldığını bildirdi.
Aktaş mevsim değişikliklerinde ciltte kuruluklar görülebileceğini bu kuruluğun kaşıntı yapabileceğini söyledi. Kış aylarında güneş ışınlarının azalmasına bağlı olarak bazı hastalıklarda alevlenme görüldüğünü hatırlatan Prof. Dr. Aktaş şöyle konuştu:
"Örneğin sedef hastalığı kış aylarında artar. Çünkü güneş sedef hastalığına çok faydalıdır tedavi edici özelliği vardır. Özellikle açık bölgelerdeki yaralar lezyonlar güneşte kaybolur. Kışın güneşin ışınsal etkisi ortadan kalktığı için sedef hastalığı alevlenir ama mantar hastalıkları da azalmaya başlar. Çünkü mantar hastalıkları da aşırı sıcak ve terden oluşur. Sonbaharda kışa doğru da mantar hastalıkları azalır." Aktaş güneş ışınlarının saç dökülmesinde pozitif yönde etkili olduğuna dikkati çekerek bazı saç dökülmelerinde güneş tedavisi uyguladıklarını anlattı.
Şapkanın terleme yaptığı için saç kıllarının ömrünü kısaltabileceğini dile getiren Aktaş "Sedef hastalığı ve saç dökülmesinin tedavisinde puva tedavisi kullanıyoruz. Özellikle kışın sedef hastalığını suni güneş ışığı ile tedavi ediyoruz hastalara ultraviyole A ve B ışınları veriyoruz" dedi.
ERÜ öğretim üyesi Aktaş ultraviyole A ve B ışınlarının solaryumdan farklı dalga boyunda olduğunu ifade ederek solaryumun daha çok estetik amaçla kullanıldığını sözlerine ekledi.