İşte kışın bu soğuk günlerinde hastalanmamak için beslenme önerileri...Soğuk havanın tüm yurtta etkisini hissettirdiği bu dönemde doğru ve sağlıklı beslenmenin vücut direncini arttırmada büyük önemi olduğu bildirildi.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akman AA muhabirine yaptığı açıklamada vücudun doğal savunma sisteminin hastalıklardan en iyi koruyan sistem olduğunu belirtti.
Bu yüzden doğal savunma sistemine önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Akman ''Soğuk havalarda sağlıklı beslenilmeli ideal ağırlığımızı korumalı haftada en az 3 kez 30-45 dakikalık yürüyüşler yapmalı ve gün içinde aktif olmaya çalışmalıyız'' dedi.
Herhangi bir engeli olmayan insanların günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmesini tavsiye eden Akman vücutta mikrop ve virüslere karşı savaşma özelliği yüksek aktif maddeler içeren ıspanak karnabahar lahana brokoli Brüksel lahanası havuç ve turunçgillerin bol miktarda tüketilmesi gerektiğini belirtti.
Akman vücudun yapı taşı olması bakımından protein kaynakları ve günlük alınan protein miktarının da önemli olduğunu ifade ederek ''Bu nedenle başka bir sağlık sorunundan dolayı yasaklama veya sınırlama yoksa yumurta kırmızı et tavuk balık peynir süt yoğurt tüketimimizi arttırmalıyız. Yoğun katkı maddesi içeren hazır besinleri çok sık tüketmemeliyiz. Bol sıvı şekersiz bitki çayı ve en önemlisi de su tüketimimizi artırmalıyız. Günde yaklaşık 25–3 litre su tüketmeliyiz'' diye konuştu.
Sarımsağın antimikrobiyal özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kanın akışkanlığını sağlayarak kolesterolü düşürdüğünü dile getiren Akman yemeklere eklenen sarımsak miktarının arttırılmasının bağışıklık sistemini güçlendireceğini soğanın da içerdiği allisin ve sülfür ile bağışıklık sistemini desteklediğini kaydetti.
Akman soğuk havalarda sıvı tüketimi kadar meyve ve sebze tüketimine de ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
''Elma içeriğindeki E ve C gibi antioksidan vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Armut içerdiği çözünmeyen lif ise bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca C vitamini ve bakır içeriği yüksektir. Tıpkı elma gibi armut da antioksidan etkisiyle vücudu serbest radikallere karşı korur. İyice yıkandıktan sonra kabukları ile tüketilmesi daha sağlıklıdır. Portakal ve mandalina gibi turunçgiller içerdikleri zengin C vitaminiyle vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendirir. C vitamininin yanı sıra potasyum kalsiyum magnezyum gibi mineralleri de içerir.''
Güne bir bardak taze sıkılmış meyve suyu ile başlamanın hastalıklara karşı vücut direncini arttıracağını ifade eden Akman sabah kahvaltıda protein alınması taze nane maydanoz marul gibi yeşil sebzelerin tüketilmesi gerektiğini söyledi.
Gün içinde elma veya siyah çekirdekli üzüm yenilmesini de öneren Akman soğuk havalarda tüketilen kuru ekşir fındık veya cevizin de zinde tuttuğunu belirtti.
Et yerine haftada 2 kez ızgara balık tüketilmesi gerektiğine dikkati çeken Akman yine et yerine haftada 2 kez kuru fasulye kuru nohut veya barbunya gibi kuru baklagiller tüketilmesinin de gerekli besin ihtiyacını karşılayabileceğini sözlerine ekledi.