Bir canlıdaki genetik özelliklerin kopyalanarak bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılması sonucunda üretilen yeni canlıya Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) deniyor.

Moleküler Biyolog Dr. John Fagan'ın `Genetik Mühendisliği: Tehlikeler Veda Mühendisliği: Çözümler` adlı kitabı bulunuyor. Dr. Fagan Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar'ın yanısıra tarım ilaçları hormon ve suni gübrelerin uzun dönemde insan sağlığı ve doğal çevre için zararları olduğunu belirtiyor. Ayrıca Dr. John Fagan dünyadaki binlerce yıllık tarım sistemi olan ve günümüzdeki sorunlara çözüm getiren doğal tarım sistemi olan Maharişi Vedasal Organik Tarım konusunda dünyanın sayılı uzmanlarından biri olarak tanınıyor.
GDO'lu gıdaların tartışıldığı şu günlerde aklımıza takılan soruları iVillage Türkiye olarak bazı konferanslara katılmak için Türkiye'ye gelen Dr. John Fagan'a yönelttik.

FY: Moleküler Biyolog olarak GDO'lu gıdalar hakkında araştırmalar yapıyorsunuz. Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Dr. John Fagan: Bilindiği gibi genler bir organizmanın özelliklerini belirleyen kimyasal bilgiyi taşır. Genler değiştirilerek bir organizmaya istenilen özellikler kazandırılabilir. Genetik mühendisliği bilimadamlarının genleri bir organizmadan alıp diğerine aktarmalarına imkan veren bir teknolojidir. Ama her zaman beklenmedik yan etkileri ve çevreye zararları olabilir. Ürün tesislerinde gıda üretmek toksik alerjik etkilere neden olabilir ya da besin değeri azalır.

ABD'de Cornell Üniversitesi'nden Moleküler Biyolog derecemi aldıktan sonra son 20 yıldır kanser konusunda genetik araştırmalarda bulunuyorum. Son 15 yıldır endüstri hükümetler ve toplum için GDO'lu gıdalar üzerinde konularda çalışıyor ve araştırmalarıma devam ediyorum.