konusa konusa acik kalp ameliyati 5320 o - Konuşa Konuşa Açık Kalp AmeliyatıResmi büyütmek için tıklayın
İzmir'de 10 Yaşından Bu Yana Ayaklarındaki Romatizma Ağrıları Nedeniyle Tedavi Gören ve Kalbinin Aort Kapağında Ağır Yetmezlik Ortaya Çıkan Mardinli 20 Yaşındaki Hasan Dağhan, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde "Hiç Uyutulmadan Yapılan Küçük Delikten Açık Kalp Ameliyatı" ile Hayata Döndü.
İzmir’de 10 yaşından bu yana ayaklarındaki romatizma ağrıları nedeniyle tedavi gören ve kalbinin aort kapağında ağır yetmezlik ortaya çıkan Mardinli 20 yaşındaki Hasan Dağhan, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde “Hiç uyutulmadan yapılan küçük delikten açık kalp ameliyatı” ile hayata döndü.

Türkiye’de bir ilk olduğu belirtilen operasyonda, hasta Hasan Dağhan’a tıpkı kürtaj ve doğumlarda kullanılan ‘Belden uyuşturma’ yerine ‘Boyundan uyuşturma’ yöntemi uygulandı. Dağhan uyanıkken, 5 santimlik bir kesi ile kalp kapağı değiştirildi. Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Öztekin Oto, Prof. Dr. Nejat Sarıosmanoğlu, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Fikret Maltepe ile Dr. Kemal Karaarslan’ın gerçekleştirdiği 3 saatlik ameliyatta, hastanın kalbi durdurulduğu halde konuşulabildi. Boyundan anestezi yönteminin daha önce bazı kalp ameliyatlarında kullanıldığını, ancak açık kalp ameliyatında ilk kez uygulandığını ifade eden Profesör Öztekin Oto, “Biz 10 yıldan beri küçük delikten kalp ameliyatları konusunda çalışıyoruz. Aort kapağını 5 santimden değiştirme konusu, üzerinde çalıştığımız bir konuydu. Burada farklı olan, hastayı hiç uyutmadık. Hasan bize geldiğinde hastalığının dördüncü evresindeydi. Biz de ameliyata alınması kararını onayladık. Hasta operasyon sırasında kalp akciğer makinesine bağlanılmasına rağmen uyanık kaldı ve sadece 5 santimlik kesi yaptık. Hasta yürüyerek ameliyathaneye giriyor, normalin 3’te biri kadar olan kesi ile ameliyat oluyor, solunum durduğunda konuşabiliyor ve işlem bitiminde yürüyerek ameliyathaneden çıkabilecek duruma geliyor” dedi.