Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Barış Fidan, 112 Acil Servis Merkezi’ne gelen günlük 2 bin 500 civarındaki çağrıdan sadece 40- 45’inin gerçek vaka olduğunu belirterek ihbarların yüzde 98’inin asılsız olduğunu söyledi.

Barış Fidan, 620 bin nüfusa sahip kentte kısıtlı imkanlarla hizmet vermeye çalıştıklarını kaydetti. İl genelindeki 11 istasyonda bulunan 24 ambulans ve 93 sağlık personeliyle hizmet verdiklerini belirten Fidan, geçen yıl toplam 16 bin 500 vakaya baktıklarını söyledi. Bunun nüfusa orantılandığında benzer illerin iki katı seviyesinde olduğunu vurgulayan Barış Fidan, “Çok sınırlı bir ekip ile bu hizmeti sunuyoruz. Özellikle hekim sayımız yeterli değil” dedi.

Barış Fidan, 112 Acil Servis Merkezi olarak en büyük sıkıntılarının ise asılsız ihbarlar olduğunu söyledi. Fidan, şunları kaydetti:
“Telefon sapıklarının yanında hattımızı en fazla meşgul edenler arasında telefon tamircileri ve küçük çocuklar yer alıyor. Telefon tamircileri, tamirlerini yaptıkları telefonlarla içinde kart olmadan direkt arama tuşuna basarak 112’yi arayabiliyor. Telefonu test etmek için bunu yapıyor. Kimisi bilinçli, kimisi bilinçsiz yapıyor. Bazı aileler de küçük çocuklarının konuşma yeteneğini geliştirmesi için 112’yi arattırıyor. Bu tür gereksiz şekilde hattımızı meşgul eden vatandaşlarımızın bir gün kendisinin de 112’ye ihtiyacı olabileceğini düşünmelerini istiyoruz.”