Ege Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikol, aşkın insanı mutlu eden ve saygı gösterilmesi gereken bir duygu olduğunu vurgulayarak, “Aşık olunan kişiye bağımlılık olarak tanımlanan ‘aşk hastalığı’ kişiyi mutsuzluğa sürükler.

Aşk, küllendikten on yıllar sonra bile insanları mutlu etmeye devam eder ve aşkı değerli kılan en önemli unsurların başında ‘ulaşılmazlık ve meşakkat’gelir " dedi.

“MADDE BAĞIMLILIĞI GİBİDİR”

Aşkta bağımlılığın madde bağımlılığı gibi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çelikol, uyuşturucu yerine bağlanılan kişinin geçtiğini ve bireyin bir süre sonra istese de bırakamadığını, zorunlu ayrılma durumunda kişide birtakım yoksunluk belirtilerinin ortaya çıktığını belirtti. İlişki bağımlılığı içindeki kişinin kendisini tükenmiş hissettiğini, benlik sınırlarının net olmadığını ifade eden Prof. Dr. Çelikol, bağımlı kişinin sado-mazoşist davranışlar sergilediğini, olayları akışına bırakmaktan korktuğunu, bireysel gelişimlerinin sınırlı kaldığını, partnerini değiştirmeye çalışıp ancak başarısız olduğunu ifade etti.