Son yıllarda ciddi olarak artış gösteren karaciğer yağlanması hakkında yeterli bilginiz var mı?

Karaciğer Yağlanması
Son yıllarda karaciğer yağlanması teşhisi konulan hasta sayısı giderek artıyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi, kilo fazlalığı! Obezite sorunun giderek fazlalaşması, şeker hastalığı, kanda yağ oranının artışı gibi faktörlerin de payı var.

Karaciğer yağlanmasının önemli bir sebebi de, uzun süre alkol kullanımıdır. Alkole bağlı karaciğer yağlanması, sirozla sonuçlanabilen ciddi bir hastalığın ilk devresidir. Bu yüzden çok ciddiye alınmalıdır. İnsan bedenine ciddi hasar veren alkolün kontrolsüz kullanımı, düzeltilmesi mümkün olmayan sorunlar yaratır.

Ayrıca karaciğer yağlanması, B ve C hepatitlerinin kronikleşmesi, karaciğerde bakır ve demir birikmesi, bağışıklık sisteminin bedeni yanlış ve dikkatsiz denetlemesi gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir.Karaciğer yağlanmasında, önemli bir belirti her zaman olmayabilir. Hastalık, hiçbir belirti vermeden yıllarca sinsi bir seyir gösterebilir. Halsizlik, kırgınlık, yorgunluk veya doygunluk hissi çok az hastada olabilir.

Alkolle ilgisi olmayan karaciğer yağlanması çok tehlikeli değildir. Siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklar listeden ekarte edilebilir. Tedavide kilo vermek, kan şekerini düzenlemek, trigliserid seviyesini indirmek çok etkilidir. Karaciğer yağlanmasını azaltmanın yeni bir yolu da, antioksidan tedavisidir.

Yağlanmanın Nedenleri:

Metabolik sendrom

Obezite/ şişmanlık

Sirozun ilk evreleri

Karaciğer depo hastalığı

Endüstriyel toksinler

Şeker hastalığı

Trigliserid fazlalığı

Bakır ve Demir Depo Hastalığı

İlaçlar