Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Sedat Demir, kışın soğuk günlerinin artık geride kalmasıyla bahar mevsiminin etkisini göstermeye başladığını, ancak bu dönemde bir takım hastalıkların da artış gösterdiğini söyledi.

Küresel ısınma ve iklim şartlarına bağlı olarak ortaya çıkan olumsuzluklarla birlikte, bahar aylarında zaten doğada meydana gelen birçok değişikliğin, son yıllarda daha abartılı bir biçimde görüldüğünü, bunun da insan organizmasının fizyolojik dengelerini kötü etkilediğini ifade eden Demir, bu durumun farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğini vurguladı.

Demir, bahar aylarında insanların az ya da çok hissettiği sorunların başında, havadaki nem ve iyon dengesinin değişmesiyle ortaya çıkan ''Bahar yorgunluğu''nun geldiğine dikkati çekerek, ''Baharla birlikte güneş daha etkin olmaya başlamakta, bu da nem miktarını artırarak havadaki elektrik yükünün değiştirmektedir. Havada pozitif ve negatif olmak üzere iki türlü iyon bulunmaktadır. Elektrik yükündeki değişim sadece insanları değil doğadaki tüm varlıkları etkilemektedir. Güzel bahar günleri dikkatli olunmazsa, birçok hastalığa neden olabiliyor'' diye konuştu.

AA