Çağımızın dayatması haline gelen dış güzellik, en çok gençleri etkiliyor. Manken vücuda ulaşmak ve bedeninden mutsuz olmak; kendini yeme bozukluğu olarak dışarı vuruyor.

Gençleri Bekleyen Tehlike: Dış Güzellik!
Muhteşem vücutlara sahip olmak için, sağlığını bozmaya kadar giden bir bilinçsizliğin etkisindeyiz. Yeme bozukluğunda yaş 12’ye kadar düştü. Gençler tehlikede!

Yemeği bir düşman olarak görmeye başlayan genç nesil, gün geçtikçe daha sağlıksız ve sorunlu bireylere dönüşüyor.

Gelişme çağındaki çocukların beslenmesi büyük önem taşıyor. Ergenlik çağındaki gençler, medyanın da etkisiyle, gördükleri manken ve starlara özenip, yemeyi tamamen kesiyor.

12 ile 18 yaş aralığı, kişinin geliştiği dönemdir. Yeme bozuklukları bu yaşlar arasında ortaya çıkıyor. Anoreksiya, blumia ve obezite gibi hastalıkların başlama noktası bu yaş aralığı oluyor. Özellikle genç kızları ve kadınları vuran bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekiyor.

Anoreksiya çok tehlikeli bir hastalık. Kişi, normal kilosunun 20-25 kilo altına kadar iniyor. Sağlığını kaybediyor. Riskli bir hayat sürmeye başlıyor. Çocukluk döneminde ortaya çıkarsa, tedavisi daha kolay oluyor. Ancak ileriki yaşlarda tedavi daha zorlaşıyor. Hastanede ve gözlem altında tedavi yolu seçiliyor.

Bu hastalıkta kişi, yemek yemeyi reddeder. Sürekli kilo kaybına uğrar. Kilosu normaldir ancak bunu kabullenmez. Sürekli tartılır, bölgesel ölçüm alır, kendini seyreder. Devam eden kilo kayıpları kronikleşir ve ciddi boyutlara varan kalıcı hasarlara sebep olur.

Blumia hastalığının ortaya çıkışı genellikle ergenlik dönemine denk gelir. Normal bir kişinin yiyebileceğinin kat kat fazlasını yiyen bu kişiler, ardından kusma veya ilaç yöntemiyle kilosunu kontrol etmeye çalışır. Bu psikiyatrik bir hastalıktır. Aşırı yemek yeme nöbetleri vardır. Doygunluk hissi yoktur, kendine hakim olamaz ve ne yediğini kontrol edemez. Genç kadınlarda görülme sıklığı, erkeklere oranla 10 kat fazladır. Bu hastalık, nörolojik bir sorun gibi tedavi edilir.

Gençlerimizi esir alan tüm yeme bozukluklarının önüne geçebilmek için, erken teşhis edip, acil yardım almak gerekiyor. Çocuklarınızın yeme düzenlerini göz önünde bulundurun. Psikolojilerini anlamaya çalışın. Bu tarz hastalıklar, evde kendinizin başa çıkabileceği türden değildir. Mutlaka doktora başvurun!