'Kontrolsüz güneşlenmek AIDS kadar tehlikeli' diyen ve güneş alerjilerine karşı önlem alınmasını isteyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Fatma Gündüz, "Güneş alerjileri özellikle bahar aylarında ortaya çıkıyor. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için dışarı çıkmadan 20 dakika önce krem sürün" diyor
Sadece yaz aylarında güneş alerjisi olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Tam tersine güneş alerjileri, bahar döneminde daha çok görülüyor. Çünkü deri kıştan yeni çıkıyor, henüz güneşe karşı önlem alınmamış oluyor ve hazırlıksız yakalanıyor. Medical Park Fatih Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Fatma Gündüz; bahar aylarında gelişebilen güneş alerjisi ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.
Güneş alerjileri özellikle yüz, kol ve ellerde, boyun ve kulaklarda kızarıklık, kabarıklık ve içi su dolu kabarcık şeklinde ortaya çıkar. Kaşıntılı deri belirtiler arasındadır. Güneş alerjilerine maruz kalmamak için kapalı giysileri tercih etmek ve güneş gözlüğü kullanmak gerekir. Güneşin yoğun olduğu saatlerde (10.00- 16.00) güneşten uzak durmak veya koruyucu kullanmak şarttır.

SOLARYUMA GİRMEYİN!
Güneş koruyucuları dışarı çıkmadan 20 dakika önce sürmek ve dört saatte bir tekrarlamak gerekir.
Bronzlaşmanız, her türlü yoğun ışın aldığınızı ve cildinizin bu ışınlardan kendini korumaya çalıştığını gösterir. Bu yüzden bronzlaşmak için uzun süre güneş altında kalmayın. Bunu kendinizi koruyarak ve zamana yayarak yapın.
Yazın açık renk, ince bol giysiler ve siperlikli şapkaları tercih edin.
Solaryum gibi yapay ışın kaynaklarından kesinlikle uzak durun.
Bebek ve çocukları özellikle güneşten koruyun. Onların güneş koruyucuları, faktörü yüksek ve bebek- çocuk ürünleri olsun.

BENLERİNİZİ KONTROL EDİN
Çocukları D vitamini alacaklar diye doğrudan güneşte bırakmayın. Gün içerisinde tesadüfen maruz kalacakları güneş ışınları bunun için yeterlidir.
Her altı ayda bir vücudunuzdaki benlerde şekil, renk ve büyüklük bakımından değişiklik olup olmadığını kontrol edin.