Çay ve kahve yerine meyve suyu, ayran, süt gibi içeceklere yönelin.Kilis Devlet Hastanesi Diyetisyen Uzmanı Belgin Acar Akpulatvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Akpulatvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! çay ve kahve tüketiminin içerdikleri maddeler bakımından daha çok idrara neden olduğunu ve bu yüzden insanların meyve suyuvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! ayranvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! süt gibi içecekleri yönelmesi gerektiğini dile getirdi.

Akpulatvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! beslenmenin birçok insan tarafından açlık duygusunun bastırılması ve canının istediği yiyeceklerin yenmesi veya içilmesi olarak algılandığını vurguladı.

MEYVE VE SEBZELER NEDEN ÖNEMLİ?

Meyve ve sebzeler vitamin ve mineral deposu olmalarının yanı sıra içerdikleri posa açısından da değerli olduğunu söyleyen Akpulatvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! "Yaz aylarında özellikle sıvı ihtiyacımızı karşılamada da bize yardımcı olurlar. Ayrıca posavirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! fazla kolesterolün oluşmadan vücuttan atılmasına yardımcı olurvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! posa almanıza engel bir hastalığınız yoksa; Meyvevirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! sebze ve salata tüketiminizi arttırın. Kabuklu yenebilen meyveleri kabuklu olarak tüketmeye çalışın. Beyaz ekmek yerine kepekli veya tam buğday ekmeğini tercih edin. Haftada veya on beş günde 1 kez kurubaklagiller tüketmeye çalışın" şeklinde konuştu.

SIVI İHTİYACIMIZ NE KADARDIR?

Akpulatvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! "Vücutta normal koşullarda idrarlavirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! terlevirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! solunumla ve dışkıyla günde yaklaşık 2virgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat !5 litre sıvı kaybı olur. Bu nedenle vücuttan atılan sıvıyı yerine koyabilmek için günde 2virgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat !5 litre yani 8-10 bardak suya veya su içeren gıdalara ihtiyacımız vardır. Bu nedenle su içmek için susama hissini beklemek yerine su tüketimini alışkanlık haline getirip gün boyu sık sık içmek gerekir" şeklinde konuşurkenvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! çay ve kahve gibi kafeinli içecekler ve bazı bitki çayları diüretik etki göstererek idrar atımını artırdığınıvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! bu nedenle bu içeceklerle aldığımız suyu neredeyse atmış olduğumuzuvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! yani çay ve kahve tüketerek yeterli sıvıyı sağlayamayacağımızı dile getirdi.

Uzmanvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! "Çayvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! kahve yerine yaz aylarında taze meyve sularıvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! ayranvirgulll - Yazın Beslenmenize ve Sıvı Tüketiminize Dikkat ! süt gibi içecekler ve taze meyveler sıvı ihtiyacımızı karşılamada daha çok destek olur. Meyve suları tüketilirken hazır meyve suları yerine taze olanları tercih etmek hem daha az şeker (dolayısıyla daha az kalori) almamızı sağlar hem de taze meyvelerin C vitamininden yararlanmamızı sağlar. Ancak taze meyvelerin suyu sıkılırken hemen tüketilmesine dikkat etmek gerekir yoksa vitamini azalır. Ayran ise hem kalsiyumdan zengin hem de protein içeren bir içecek olarak yaz aylarında sıvı ihtiyacımızı karşılamada iyi bir seçenektir" dedi.