Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) 6. Bölge Samsun Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Arman Üneyvirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! akılcı kullanılan ilaçların daha güvenli ve tesirli olduğunu söyledi.


Bu yıl 171. yıl dönümü kutlanan '14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü' kutlamaları sebebiyle açıklama yapan 6. Bölge Samsun Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Arman Üneyvirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! her ilacın doktor kararı ile eczaneden eczacı denetiminde kullanılması gerektiği uyarısında bulundu.

Ancak bunun da zaman zaman yeterli olmayıp doğru ilacın tek başına istenen etkiyi meydana getiremeyeceğini ifade eden Ecz. Üneyvirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! akılcı ilaç kullanımının tedavinin kişiye özel olması ilkesine dayandığına dikkat çekti. Üneyvirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! şöyle devam etti:
"Yani doğru ilacınvirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! doğru zamandavirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! doğru dozdavirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! doğru biçimde ve uygun maliyetle hastaya ulaştırılması gerekir. Bu tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Doğru ve akılcı ilaç kullanımı aynı zamanda sağlığa ayrılan kamu kaynaklarının etkin kullanımını sağlayacak yöntemdir. Bu yöntemin uzun vadede işletilebilmesi için biz sağlık çalışanları kadar vatandaşlarımıza ve medyaya ciddi sorumluluklar düşmektedir."

Sağlık alanının kamu kaynaklarını artırmak ve hasta sağlığını korumak amacı taşıdığını kaydeden Üneyvirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! "Bizler ilaç uzmanıyız. Hastalarımıza ilaç gibivirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! yeniden sağlıklı olmalarını sağlayan hayati bir ürünü sunuyoruz. Ancak biliyoruz ki sağlığın temel ilkesi iyileştirmek önce daha büyük zarar oluşmasını engellemektir. Bu nedenle ilaç konusunda bilgi kaynağı doğru seçilmelidir. İlaç tüketiminin en az bilgi sahibi olduğu üründür. Hastalar her türlü yönlendirilmeye açıktır. Bu nedenle ilacın nereden ve kim tarafından hastaya ulaştırıldığı son derece kritik bir konudur. Bizler bu gerekçeylevirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! ister reçeteli ister reçetesiz olsunvirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! hastayı daha çok ve bilinçsiz ilaç tüketimine yönlendiren ilaçta reklam uygulamasına karşı oldukvirgulll - 'İlaçla İyileşeceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın ! olmaya da devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.


..