Tüketiminde dünya ikincisi olduğumuz kuru yemişivirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. ölçülü miktarda almanın sağlıklı yaşama katkı sağlayacağı vurgulandı.


Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türkvirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. kuru yemişin insan sağlığına yararına ilişkin bilimsel yayınların bulunduğunu söyledi.

''Kuru yemişin aşırı şekilde değilvirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. ölçütlü tüketilmesi iyi kolesterolü artırır'' diyen Türkvirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. özellikle fındıkvirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. Antep fıstığıvirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. kabak çekirdeğinin kanda iyi kolesterolün lehine bir artışa neden olduğuna işaret etti.

Bunun da kalp krizi ve beyin kanamasının nedeni olan damarlarda kireçlenmeyi azalttığını belirten Türkvirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. şunları söyledi:

''Ancak kuru yemişin yararıvirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. kesinlikle aşırı tüketilmesi gerektiği şeklinde değerlendirilmemeli... Aşırı kuru yemiş tüketmek sağlayacağı yarardan çok aşırı kalori alınması gibi bir sakıncaya neden olur. Bu nedenle ölçülü miktardavirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. günde bir kaç çeşitten toplam bir avuç gibi ölçülerde tüketilmelidir.''TÜKETİMDE DÜNYA İKİNCİSİYİZ


Tüm Kuruyemiş Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD) Genel Başkanı Hasan Hüseyin Karapınar da Türklerin kuru yemiş tüketim alışkanlığının yüzyıllara dayandığınıvirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. bunun misafirperverlik kültürüyle birlikte topluma yerleştiğini dile getirdi.

Türkiye'ninvirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. tüm kuru yemiş çeşitleri baz alındığında dünyada en fazla kuru yemiş tüketen ikinci ülke olduğunu dile getiren Karapınarvirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. ''Buvirgulll - Kuru Yemişin Azı Karar, Çoğu Zarar .. bizim kuru yemiş tutkunu bir toplum olduğumuz anlamına geliyor. Yapılan araştırmalar günde 50 gram fındık yiyen bir kişinin ömür boyu kolesterol sorunu yaşamayacağını ortaya koyuyor'' dedi.