Kulak içine sığan kulaklıkla yüksek seste müzik dinlemekvirgulll - Kulakiçi Kulaklıkta Sağırlık Tehlikesi . işitme kaybına yol açıyor. Uzmanlara göre kulak bu şekilde 120 desibel etki yaratan bir jet motorunun gürültüsüne maruz kalıyor.


Son yıllarda cep telefonundanvirgulll - Kulakiçi Kulaklıkta Sağırlık Tehlikesi . mp3 çalarlardan müzik dinlemek alışkanlığa dönüştü. Toplu taşıma araçlarındavirgulll - Kulakiçi Kulaklıkta Sağırlık Tehlikesi . yürürkenvirgulll - Kulakiçi Kulaklıkta Sağırlık Tehlikesi . kuyrukta beklerkenvirgulll - Kulakiçi Kulaklıkta Sağırlık Tehlikesi . kitap okurken kulaklardan kulaklık eksik olmuyor.

Ancak uzmanlar uyarıyor. Özellikle kulak içine sığan kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemek işitme kaybına yol açıyor.

GENÇLERİN YÜZDE 90'I YÜKSEK SESTE MÜZİK DİNLİYOR

Araştırmalara görevirgulll - Kulakiçi Kulaklıkta Sağırlık Tehlikesi . Avrupa ve ABD'de gençlerin yüzde 90'ı yüksek seste müzik dinliyor. Bu durum sonucundavirgulll - Kulakiçi Kulaklıkta Sağırlık Tehlikesi . çok erken yaşlarda işitme problemlerinin başlayacağı belirtiliyor.
Yale Üniversitesi Profesörlerinden Peter Pabinowitzvirgulll - Kulakiçi Kulaklıkta Sağırlık Tehlikesi . kulak içi kulaklıklarınvirgulll - Kulakiçi Kulaklıkta Sağırlık Tehlikesi . kulakta 120 desibel ses yaratan bir jet motorunun verdiği etkiyle eşdeğer bir etki yaratabildiğine dikkat çekti.
Avrupa Komisyonu davirgulll - Kulakiçi Kulaklıkta Sağırlık Tehlikesi . yüksek seste müzik dinleyen 30 yaş grubu insanların önümüzdeki 10 yılda bir işitme cihazı kullanmak zorunda kalacakları konusunda uyarı yaptı.

10 SAAT 95 DESİBEL SESE MARUZ KALMAK TEHLİKELİ
Kulak en hafif yaprak hışırtısından jet motorunun sesine kadar herşeyi işitebilir. İnsan kulağı aralarında bir desibel (dB) fark olan sesleri bile ayırt edebilir.
Çalıştığınız yerde gün boyunca 80 desibelin altında bir gürültü olması insan kulağını işitme kaybına karşı riske sokar. 80 desibelin üstü ise önemli işitme kayıplarına yol açar. Çok kısa sürede 120 desibellik bir ses seviyesi kulağa zarar vermez. Ancak 10 saat 95 desibel seviyesindeki sese maruz kalmak ciddi zarar verir.
Fısıltı sesi 30 dB
Konuşma sesi 40-60 dB
Bağırma sesi 80-90 dB
Uçağın kalkışı 120-140 dB
Tüfek patlaması (yakın Mesafe) 130 dB