Almanya'da fareler üzerinde yapılan araştırmaya görevirgulll - Unutkanlığın Nedeni Moleküler Değişim . beyindeki moleküler değişimler öğrenme ve hafızaya ilişkin genlerin işleyişini engelliyor.

unutkanlik mklehlarge - Unutkanlığın Nedeni Moleküler Değişim .

Almanya'daki Göttingen Avrupa Sinirbilimi Enstitüsünden Andre Fischer ve ekibinin fareler üzerinde yaptığı araştırmavirgulll - Unutkanlığın Nedeni Moleküler Değişim . beyindeki moleküler değişimlerin öğrenme ve hafızaya ilişkin genlerin işleyişini engellediğini gösterdi.

Fischer ve ekibivirgulll - Unutkanlığın Nedeni Moleküler Değişim . genç ve yaşlı farelerin bir yeri hatırlama becerisini karşılaştırdı. Belli bir bölmeye geldiklerinde farelere ayaklarından elektrik şoku verildi.

Bir saat sonra 3 aylık genç farelerin beynindeki hafıza ve yön bulmadan önemli rol oynayan hipokampus bölümündeki yaklaşık 2 bin genin daha etkin olduğu görüldü. Yaşlı farelerde ise sadece 6 genin etkin olduğu belirlendi.

HAFIZA KAYBINI ÖNLEYEN İLAÇLAR İÇİN UMUT

Genç farelerde bölme ve elektrik şoku arasındaki bağlantının asetilasyon adı verilen bir tür kimyasal değişime neden olduğunu belirten bilim adamlarıvirgulll - Unutkanlığın Nedeni Moleküler Değişim . az olan asetilasyonu eski haline getirmek için yaşlı farelerin beynine ilaç enjekte etti. İlaç verilen farelerin genlerindeki etkinliğin de gençlerinkiyle benzer olduğu görüldü.

Bilim adamlarıvirgulll - Unutkanlığın Nedeni Moleküler Değişim . bu sonuçların insanların katıldığı araştırmalarda da doğrulanması halindevirgulll - Unutkanlığın Nedeni Moleküler Değişim . bir gün yaşa bağlı hafıza kaybını önleyebilecek ilaçların geliştirilebileceği belirtti.