Annelerin ruh halinin bebekleri üzerinde çok büyük etkisi var. Bir anne mutlu olduğu zaman bebeğiyle ne kadar çok ilgilenirse, mutsuz olduğu zaman da onu o kadar ihmal ediyor. Anne mutsuz olduğunda çocuğuyla ilgilenip, bu durumu belli etmemeye çalışsa da, çocuk içgüdüsel olarak annenin sıkıntısını hissediyor. Uluslararası Çocuk Sağlığı ve insan Gelişimi Enstitüsü'nün, 36 aylık çocuklar üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, depresif annelerin çocukları, sözel beceriler ve dil gelişimi testlerinde, depresif olmayan annelerin çocuklarına göre daha başarısız oluyor.


__________________________________________________ __________

Uzmanlar bebeklerin zekâ gelişimlerinin desteklenmesi için 0-1 yaş arası dönemin çok önemli olduğunu ve bu konuda anne-babalara önemli görevler düştüğünü belirtiyor. Ancak bebeğinizin zekâ gelişimi için onunla konuşmak, kitap okumak, anne sütüyle beslemek ne kadar önemli olsa da; hiçbir şey sizin ona olan sevginiz kadar etkili olmuyor.

__________________________________________________ __________

Bebeklerin gün içinde duyduğu kelime sayısı ile sözel zekaları arasında bir bağlantı var. Bu yüzden onunla ne kadar çok konuşursanız, bebeğinizin kelime haznesi de o kadar çok gelişir. Ancak konuşacağınız konu basit olsun, örneğin, onun oyuncaklarından, ya da favori battaniyesinden bahsedebilirsiniz. Ayrıca sohbette size katılmak isterse, onu bu konuda mutlaka teşvik edin.