Dahiliye Uzmanı Dr. Hüsnü Yeşilotvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . havaların giderek ısındığınıvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . güneş çarpmasına karşı çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.


Dahiliye Uzmanı Dr. Hüsnü Yeşilotvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . güneş çarpmasının hayati tehlikeye kadar götürebilen sonuçlara yol açtığını belirterekvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . mümkün olduğunca güneş çarpmasından korunmak gerektiğini kaydetti.

Sıcak havalarda 11.00 ile 16.00 saatleri arasında özellikle yaşlı ve çocukların mümkün olduğunca dışarıya çıkılmaması uyarısında bulunan Yeşilotvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . güneş çarpmasının en önemli belirtileri arasında yüksek ateşvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . aşırı terlemeyle birlikte kusma ve sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar olduğunu hatırlattı.

GÜNEŞ ÇARPMASI ÖLÜME GÖTÜREBİLİR

Ana belirtilerle birlikte başağrısıvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . uyumsuzlukvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . yürümede zorlukvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . sersemlikvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . şuur kaybı gibi tabloların da ortaya çıkabileceğinin altını çizen Yeşilotvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . ''Güneş çarpması aşırı tuz ve su kaybına sebep oluyor.Ciddiye alınması ve zamanında müdahale edilmesi gerekiyor. İleri güneş çarpmaları ölüme kadar götürebilir. Bu sebeple hemen bir hekime götürülmelidir.Sıcak havalardan olumsuz şekilde etkilenmemek için teri emen ve serin tutan ince ve pamuklu giysiler tercih edilmeli. Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve bol bol sıvı tüketilmeli.'' diye konuştu.

Yeşilot'a göre güneş çarpmasına maruz kalan kişiye hastaneye ulaşıncaya kadar yapılacak ilk müdahale şöyle;

Hemen bir ambulans çağrılmalıdır
İçebiliyorsa suvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . ayran gibi sıvı bir şeyler içirilmelidir
Ambulans gelene kadar vücudu sıkanvirgulll - Havaların Isınmasıyla Güneş Çarpma Riski Arttı . terli giysiler çıkarılmalı
Kafaya aşırı soğuk olmamak şartıyla su dökülmeli
Vücut ısısını düşürmek için ıslak bir çarşafla beden sarılabilir.
...