Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ramazan Canuralvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. çocuklarda görülen iştahsızlığın bir hastalık habercisi olabileceğini söyledi.
Sağlıklı beslenmenin ileri yaşlarda sağlık durumunun nasıl olacağını belirlemek açısından çok önemli olduğunu belirten Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Uz.Dr. Ramazan Canuralvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. çocukların büyüme ve gelişmesinde beslenme alışkanlıklarının önemsenmesi gerektiğini söyledi. Çocuklarda büyüme ve iştahsızlığın hemen hemen tüm anne ve babaların sıkça karşılaştıkları bir sorun olduğunu dile getiren Canuralvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. şöyle konuştu:
"İştahsızlıkvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. normal ihtiyacı karşılamak için gerekli gıdanın alınamaması halidir. Vücudun günlük hareketler için gerekli olan enerjinin alınması dışındavirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. çocuklarda büyüme ve gelişme için de lazım olan kalorinin alınması gerekir."

Bunun da dengeli ve düzenli beslenme ile mümkün olduğunu anlatan Canuralvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. şunları söyledi:
"Bebeklik çağında ilk aylar dengeli ve düzenli beslenmevirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. günde 8-10 öğün anne sütü emme anlamına gelir. Bu öğün sayısı giderek azalır. Bir yaşında 4-5 öğüne iner. Bir çocuğa beslenme alışkanlığıvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. ilk iki yıl içinde kazandırılır. Çocuğun beslenme alışkanlığı kazanmasında en büyük rol anneye düşüyor. Bu dönemde yemek yemeye alıştırılamayan bebek ileride de aileye problem yaşatabiliyor. Çocuğun gelişigüzel yemek yeme alışkanlığıvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. iştahsızlığın başlıca nedenini oluşturuyor. İştahsızlıkvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. her zaman önemli olmakla birliktevirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. çocuğun büyüme ve gelişmesini tamamlayıncaya kadar sağlık açısından daha da önem taşıyor."


İŞTAHSIZLIĞIN NEDENİ TESPİT EDİLMELİ


İştahsızlığın hastalık habercisi olabileceğini söyleyen Canuralvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. sözlerini şöyle tamamladı:
"Hem bedensel hem de ruhsal hastalıklarda iştahsızlık görülebilir. İştahsızlık beyindeki bir sorunvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. midevirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. bağırsak veya hormonlardaki bir bozuklukvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. anemi denilen kansızlık halivirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. bazı vitamin ve mineral eksikliklerivirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. bağırsak parazitlerivirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. karaciğer ve böbrek hastalıklarıvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. kanserlervirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. metabolik hastalıklarvirgulll - İştahsızlık Hastalık Habercisi Olabilir. psikolojik hastalıklar ya da çocuklarda sık rastlanan reflü gibi önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Nedeni tespit edildikten sonra mutlaka tedavi edilmesi gerekir."