Prof. Dr. Tezer Kutlukvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . kanserden korunma yollarını anlattı.


Kalp ve damar hastalıklarının ardından en fazla ölüm vakalarının yaşandığı kanser hastalığının 10 yıl içinde büyük oranda artmasının beklendiği bildirildi.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu ve Avrupa Kanser Cemiyetleri Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutlukvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . kanserin yeni doğanlar da dahil olmak üzere her yaş grubunda görülebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Kanserinvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . vücuttaki hücrelerin genetik veya çevresel etkilerle kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda başlayan bir hastalık olduğunu belirten Kutlukvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . erişkinlerde daha sık görülmekle birlikte çocuklarda da kanser vakalarının ciddi sayılara ulaştığını ifade etti.

Kutlukvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . Türkiye'de her yıl 150-200 bin kişinin kansere yakalandığının tahmin edildiğine dikkati çekerekvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . şöyle devam etti:

"Dünyada kanser hastası sayısı maalesef artıyor. Dünyada şu anda her yıl 12 milyon kanser vakası görülürkenvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . 2020 yılında görülen kanser vakası sayısı 17 milyona ulaşacak. Çünkü bir yandan nüfus artıyorvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . bir yandan yaşam süreleri uzuyor. Teşhis olanakları da her geçen gün artıyor. Ayrıca tütün kullanımı oranı da çok yüksek. Bunlar kanser vaka sayısının artmasının başlıca nedenlerini oluşturuyor."

Kanserinvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . yıllardır insanların korkulu rüyası olduğunu dile getiren Kutlukvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . ancak bu hastalığın tedavisinde son yıllarda büyük başarılar gözlendiğini vurguladı.

Kutlukvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . tedavi başarısının çocuk hastalarda yüzde 80'lerevirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . eriş kinlerde yüzde 66'lara çıktığına işaret ederekvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . "Tek tek bakıldığındavirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . birçok kanser türünde çok sayıda insan hastalıktan kurtulabiliyor. Tüm kanserlerden yüzde 43 gibi yüksek bir oranda korunmak mümkün. Ayrıca erken tanı ile tedavi başarısı daha da artıyor. Tedavi konusunda yakın yıllarda ciddi gelişmeler yaşandı. Kanserinvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . tedavi uygulanmadığı takdirde öldürücülüğü yüksek bir hastalık olduğu unutulmamalıdır" diye konuştu.

Türkiye'de mide kanseri daha çok

Türkiye'de memevirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . prostatvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . akciğervirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . kalın bağırsak ve mide kanserlerinin sık görülen kanser türleri arasında yer aldığını belirten Kutlukvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . Türkiye'de batı ülkelerine oranla mide kanserlerinin biraz daha fazla gözlendiğinivirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . bunun da beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığını anlattı.

Prof. Dr. Tezer Kutlukvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . tüm kanserlerin yüzde 30'unun tütünden kaynaklandığına dikkati çekerekvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . şöyle devam etti:

"Diğer yüzde 30'u beslenme ve yaşam tarzıyla ilişkilidir. Bu ikisi en önde gelen nedenlerdir. Ancakvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . kansere yola açan enfeksiyonlar yüzde 17'lik bir bölüm teşkil ediyor. Ayrıca aşırı ultraviyole ışınlara maruz kalmak da deri kanserlerine yol açıyor. Kansere neden olan belli başlı nedenler olarak bunları sayıyoruz. "

Bitkisel besinlerin daha fazla tüketilmesivirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . özellikle hayvansal kaynaklı yüksek yağlı gıdaların sınırlandırılması ve bitkisel yağların tercih edilmesininvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . kanserden korunmada önem taşıdığını ifade eden Kutlukvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . mangal ve kızartmanın da kanserojen maddelerin oluşmasına neden olabildiğini söyledi.

Kutlukvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . sebzevirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . meyve ve tahıllara önem verilmesi gerektiğini belirterekvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . şunları kaydetti:

"Günde birkaç öğün sebze ve meyve tüketmekvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . yağlı gı dalardan kaçınmak lazım. Beslenmedeki bu düzenlemeler başta kalın bağırsak kanserinden korunmayı sağlıyor. Sıvı yağlara öncelik vermekvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . balığınvirgulll - Beslenme Kanserde Çok Etkili . tavuğun derisinden kaçınmak gerekiyor. Uzmanlar olarak böyle basit beslenme alışkanlıklarının kazanılmasını tavsiye ediyoruz."