Şişman bireylerde kanser görülme sıklığının normal kilolu kişileri oranla iki kat daha fazla olduğu biliniyor. Öte yandan kanser hastalarının doğru beslenmesi tedavinin seyrini de etkileyebiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demirvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! kanser ve beslenme arasındaki ilişkiyi anlattı.

Kilolu olmak ve kanser arasındaki ilişkiyi açıklayabilir misiniz?

Kadın ve erkeklerde görülen kanser vakalarının %35'i beslenme alışkanlıklarına bağlıykenvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! şişman bireylerde kanser görülme sıklığı iki kat daha fazla olmaktadır. Bu nedenle şişman veya obez bireylerde başta memevirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! kolonvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! rahim (endometrium)virgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! özefagus (yemek borusu) ve böbrek kanserinin görülme riski ideal kilodaki bireylere kıyasla daha yüksektir. Ayrıcavirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! obeziteninvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! serviksvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! safra kesesivirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! lenfomavirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! yumurtalıkvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! pankreasvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! tiroid ve prostat kanserlerinin de riskini arttırdığı bilinmektedir. Bunun yanında kilo kaybınınvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! meme kanseri gibi bazı spesifik kanser türlerinin oluşma riskini azalttığıvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! çeşitli araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Beslenme alışkanlıkların kanserden korunmada etkisi var mıdır?

Beslenme alışkanlıklarının da kanser riski üzerinde etkili olduğunu biliyoruz. Yüksek kalori alımının obezite için risk faktörü oluşturupvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! kanser riskini arttırdığı kabul edilmektedir. Bunun yanında beslenmemizde yapacağımız bazı değişiklikler kanser riskini olumlu yönde etkilemektedir. Örnek olarakvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme düzenivirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! akciğervirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! ağızvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! özefagusvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! mide ve kolon kanseri riskini düşürdüğü bilinmektedir. Meyve ve sebzelerin yapısında bulunan C vitaminivirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! E vitaminivirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! karotenoidler ve diğer birçok fitokimyasallar gibi bir takım antioksidan maddelervirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! metabolizma sonucu açığa çıkan oksidan maddeleri etkisiz hale getirerek kanser gelişimini önlediği bilinmektedir. Oksidan maddeler hücre hasarına neden olarak kanser riskini arttırmaktadır.

İşte bu mekanizmanın önlenmesinde vücut meyve ve sebzelerdeki antioksidan maddeleri kullanır. Antioksidan preperatların kanseri önlediğine yönelik klinik çalışmalar henüz yeterli değildir. Bu nedenle şu an için kanserden korunmanın ve bu antioksidan maddeleri vücuda almanın en güvenlivirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! kolay ve ucuz yolu taze sebze ve meyveleri tüketmektir.

Kanserden korunma adına hangi besinleri tüketmek ve hangi besinlerden uzak durmak gerekiyor?

Posa yada lif insanlar tarafından sindirilemeyen bir çeşit karbonhidrat türü olup bir çok hastalığın önlenmesinde ve denetlenmesinde rol oynamaktadır. Kurubaklagillervirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! tam tahıl ürünlerivirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! meyve ve sebzelerde bulunan posanın kanser oluşma riskini azalttığı bilinmektedir. Beslenmemizde bulunan yağ miktarı ve türü de kanser oluşumunu direkt ve dolaylı yoldan etkileyebilmektedir. Öncelikle yüksek doymuş yağ tüketiminin kanser riskini arttırabileceği bilinmekte olup özellikle balıkta bulunan omega-3 yağ asidivirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! zeytin ve kanola yağında bulunan tekli doymamış yağ asitleri ve diğer çoklu doymamış yağ asitlerinin de kanser riskini düşürebileceği bilinmektedir.

Yüksek yağ tüketimivirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! diyetle fazla kalori alınmasına yol açarak obeziteyi ve beraberinde obeziteye bağlı gelişen kanser türlerini de getirebilmektedir. Sosisvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! sucukvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! salam gibi birtakım işlenmiş et ürünlerinin de kanser oluşumunu sağlayan nitrit gibi birtakım koruyucu maddeler içerdiği bilinmektedir. Bu gibi besinlerin yapısına renk vermesi ve tazeliğini koruması amacıyla konulan nitritvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! vücutta nitrozaminlere dönüşerek hücre hasarına neden olmaktadır. Bu nedenle bu besinler tüketilmemelivirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! tüketildiği taktirdevirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! bu besinlerin zararlı etkilerini azaltan C vitamininden zengin besinlerle tüketilmelidir.

Besinleri pişirme şekli önemli midir?

Besinleri pişirme de kanserden korunmak için dikkat edilmesi gereken bir başka önemli uygulamadır. Araştırmalarvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! yağda kızartmavirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! ateşe yakın yapılan ızgara işlemleri gibi besinin hızlı pişmesini sağlayan pişirme yöntemlerininvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! kanser riskini arttıran birtakım kimyasal maddelerin açığa çıkmasına neden olduğunu göstermiştir. Bu nedenle suda ve buharda haşlamavirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! buğlama ve fırında pişirme yöntemleri daha az kimyasal açığa çıkmasına neden oldukları için tercih edilmesi gereken pişirme yöntemleridir.

Kansere karşı sağlıklı beslenme önerileriniz nelerdir?

Obezite günümüzde katlanarak büyüyen önemli bir sağlık sorunu olmakla beraber baştavirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! kalp damar hastalıklarıvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! diyabet ve kanser gibi ölümcül hastalıkların görülmesinde önemli bir risk faktörü oluşturmaktadır. Kilo durumunun saptanmasında yaygın olarak kullandığımız beden kitle indeksi (BKI) kilonunvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! boyun metre kare cinsinden oranıyla elde edilen bir değerdir. Bu değerin 20-25 arasında olması ideal kilovirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! 25-30 arasında olması kiloluvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! 30'un üzerinde olması obez olarak kabul edilir. Örnek olarak 1virgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt !63m 73 kg ağırlığındaki bir bireyin BKI değeri: 73 / 1.63 x 1.63 = 27.4 olarak bulunur ve kilolu kategorisinde değerlendirilir. Bu değer gebelerdevirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! çocuklarda ve yoğun fiziksel aktivite yapan bireylerde doğru sonuç vermez.

Size BKI değerinizi 20-25 arasına çekerek ideal kiloya ulaşmanız ve kanserden korunmanız için birkaç öneri:

• Besin çeşitliliğini sağlayınvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! değişik türde ve renkte meyve sebze ve besinler tüketmeniz farklı besin öğelerinden faydalanmanızı sağlayacaktır.
• Günde 3 ana 3 ara olmak üzere toplam 6 öğünde beslenin. Böyle bir beslenme düzeni gün içerisinde fazla acıkmayacağınız için fazla kalori almamanızı ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar.
• Şeker ve tatlı tüketimi mümkün olduğunca sınırlandırınvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! tatlı tercihiniz sütlü tatlı olsun.
• Meyvevirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! sebzevirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! tam tahıl ürünleri ve baklagilleri tüketerek günlük posa alımını arttırın.
• Günde en az 5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketin.
• Düşük yağlı ve düşük kolesterollü besinler tercih edin.
• Yüksek kalsiyumlu besinler tüketin.
• Katı yağlardan uzak durun.
• Tuz tüketimini azaltın.
• İşlenmiş et ürünlerinden uzak durun.
• Vücut için birçok önemli görevi olan su tüketimini arttırın.
• Etli sebze yemeklerinin içerisine ayrıca yağ eklemeyinvirgulll - Kilo Ver, Kanser Riskini 2 Kat Azalt ! et yeterince yağ içerir.
• İçeriği bilinmeyen yüksek enerjili besinler tüketmeyin.
• Fiziksel aktivitenizi arttırmaya özen gösterin.
• Ağız ve diş sağlığına dikkat edin
• Kesinlikle sigara içmeyin
• Alkol ve kafein alımını sınırlandırın
• Besinleri doğru hazırlayın ve doğru pişirin
• Hızlı kilo verdiren diyetlerden kaçının