Güneş yanığı nedir?
Güneş yanıkları solaryum (yapay ultraviole ışık kaynağı) ışığına maruz kalma sonucunda da gelişebilir.
Güneş yanığında deride hücresel düzeyde mikroskopik değişiklikler olur. Deride ultraviyole ışığı tarafından tetiklenen güneş yanığı hücreleri oluşur ve Langerhans ve mast hücrelerinin sayısı azalır ki bu hücreler vücudun bağışıklık sisteminin temel parçasıdır.
Güneş yanığına ne sebep olur?
Işık elektromegnetik spektrumu açısından ultraviyole (<400nm)virgs - Güneş Yanığı . görünür (400-760nm)virgs - Güneş Yanığı . ve infrared (>760nm) olarak ayrılır. Ultraviyole ışık ise3 spektruma ayrılır:
Ultraviole A (UV-A) = 320-400nm
Ultraviole B (UV-B) = 290-320nm
Ultraviole C (UV-C) = <290nm
UV-C radyasyon atmosferin dış tabakası tarafından filtre edildiğindenvirgs - Güneş Yanığı . insan derisi için bir problem oluşturmaz. UV-A and UV-B radyasyon güneş yanığının temel nedenidir. Her iki dalga boyu da güneş yanığına neden olabilmesine rağmenvirgs - Güneş Yanığı . deri her iki dalga boyundaki ışığa farklı yanıt verir.
UVA ve UVB ışığına derinin verdiği yanıtlar:
UV-A: UV-B den daha az kuvvetli olmasına rağmenvirgs - Güneş Yanığı . yeryüzüne daha fazla ulaşır. Derinin orta tabakası olan dermis ve deri altı yağ dokusuna kadar emilebildiği için derinin yeni hücrelerinin üretildiği alana zarar verir. Uzun süreli UV-A ışığına maruz kalmak dermiste hasara yol açarak cilt yaşlanmasına neden olur.
UV-B: Ciltte kızarıklık oluşturma potansiyeli daha fazladır. % 90'ı derinin üst tabakası olan epidermis tarafından emilir. Deride yanık yapma olasılığı daha yüksektir. % 90’ı derinin üst tabakası olan epidermis tarafından emilir. Epidermisten salınan çeşitli maddelervirgs - Güneş Yanığı . deride güneş yanığının ilk belirtisi olan kızarıklık ve şişliğe neden olur. Tekrarlayan yanıklarvirgs - Güneş Yanığı . epidermiste yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkarır.
Kimler güneş yanığı açısından risk taşırlar?
Derivirgs - Güneş Yanığı . cildin renk tonuna ve güneş maruz kaldığında oluşan yanığa ve bronzlaşma eğilimine göre 6 tipe ayrılır. Cilt tipleri için tıklayınız.


En çok yanık riski taşıyan deri tipi fototip I’dir. Güneş yanığı riskini arttıran diğer faktörler aşağıda sıralanmıştır:
  • Ekvatora daha yakın olan bölgelerde
  • Yüksek rakımlı yerlerde
  • 10.00 -14.00 arasındaki saatlerde
  • Açıkvirgs - Güneş Yanığı . bulutsuz havalarda
  • Çevredeki yansımanın arttığı karlı veya buzlu ortamlarda risk artar.
Güneş yanığının belirtileri nelerdir?
Güneş yanığının belirtilerivirgs - Güneş Yanığı . cilt tipinde ve UV radyasyona maruz kalınan süreye göre değişir. Beyaz tenli kişilerde gün ortasında 15 dakikalık bir güneşe maruz kalmakvirgs - Güneş Yanığı . güneş yanığına neden olurken; esmer tenli kişiler güneş ışığını saatlerce tolere edebilirler.
Genellikle güneş yanığının belirtileri 2-6 saatte ortaya çıkar. Kızarıklık şişlikvirgs - Güneş Yanığı . tahrişvirgs - Güneş Yanığı . deride sıcaklık hissivirgs - Güneş Yanığı . ağrıvirgs - Güneş Yanığı . şiddetli durumlarda su toplamaları virgs - Güneş Yanığı . halsizlik ve ateş gelişebilir. 4-7 gün sonra ise deri soyulur. Şiddetli olgularda 2. derece yanıkvirgs - Güneş Yanığı . su kaybıvirgs - Güneş Yanığı . ikincil enfeksiyonvirgs - Güneş Yanığı . şok ve hatta ölüm bile gelişebilir.
Güneş yanığının tedavisi nasıl yapılır?
Güneş yanığının tedavisinde hastanın rahatsızlıklarının giderilmesi ilk hedeftir. Çeşitli ağrı kesicilervirgs - Güneş Yanığı . soğuk banyovirgs - Güneş Yanığı . aloe vera içeren losyon ve nemlendirici kullanımı faydalıdır.
Bununla birlikte güneş yanığının tedavisinden çok güneş yanığından korunmak önemlidir. Güneşten korunma güneş yanıklarını engellerken UV’ nin diğer hasarlarından da korur. Özellikle 10.00- 16.00 saatleri arasında güneş altında kalınmamalıdır. Koruyucu kıyafetler giyilmelivirgs - Güneş Yanığı . geniş şapkalar takılmalıdır. Düzenli olarak güneşten koruyucu faktörü (SPF) 30 ve üzeri olan güneşten koruyucu kozmetikler kullanılmalıdır.


Ama tüm bunlara rağmen eğer güneş yanığı gelişirsevirgs - Güneş Yanığı . yanığın şiddetini azaltmak amaçlıvirgs - Güneş Yanığı . aşağıdaki önlemler alınmalıdır:
  • Doktor önerisi ile aspirin veya antiinflamatuar ilaçlar alınmalı.
  • Yanık olan alanlara doktor önerisi ile günde iki kez kortizonlu kremler uygulanabilir.
Güneş yanığının uzun süreli etkileri nelerdir?
Güneş veya solaryuma aşırı maruz kalmanın cilt kanseri ve cilt kanseri öncesi oluşumlaravirgs - Güneş Yanığı . erken yaşlanma ve cilt kırışıklıklarıvirgs - Güneş Yanığı . güneş lekelerivirgs - Güneş Yanığı . çillere neden olduğu çok net bir şekilde bilinmektedir. Bir kez geçirilen su toplaması oluşan 2. derece güneş yanığıvirgs - Güneş Yanığı . hayat boyu cilt kanseri gelişim riskini iki katına çıkartmaktadır