Güzelliğimizi gölgeleyen ve bizi kozmetiğin ellerine teslim etmiş gibi duran selülit, aslında bir sağlık sorunudur. Bu yüzden, ancak yaşam biçiminizi değiştirerek çözüm bulabilirsiniz.


Selülit Bir Sağlık Sorunudur!
Selüliti Oluşturan Nedenler:

Hormonlar: Hiper folikülin, yani kadınlarda yumurtalardan salgılanan folikülin hormonunun artışı. Bu hormon, dokularda su tutma özelliği nedeniyle selülite zemin hazırlıyor.

Soya çekim: Anne selülitli ise çocuğunda da selülit görülebilir.

Dolaşım bozukluğu: Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Yani, selülit damar yollarında oluşur, damarları sarar ve sıkar. Bu durum, kan dolaşımını daha da zorlaştırır ve varisler meydana gelir.

Kadına özgü bu sorunun en büyük nedenlerinden biri hormon ve kalıtımsa, üçüncü neden yanlış beslenme ve fazla kilolardır. Beslenme yanlışlarıyla tırmanışa geçen selülitle mücadelenin yoları şunlardır:

Günde en az 1,5-2 litre sıvı alın. En sağlıklı içecekler; su, soda, ıhlamur, ada çayı, sarı çay gibi doğal ot çayları, sıkma taze meyve suları, sıkma taze sebze suları, ayran.

Şişede, kutuda satılan kola, meyve suyu gibi konserve edilmiş içecekler, siyah çay, kahve çok az içilmelidir. En iyisi içmemektir.

Turşu suyu, sirke, şalgam suyu gibi tuzlu içecekler (tuzlu ayran dahil) asla içilmemelidir.

Konserve edilmiş ve salamura yapılmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Yağ tüketimi azaltılmalı, günde 60 gramdan fazla yağ alınmamalı ve bitkisel yağlar tercih edilmelidir.

Beslenme şekli olarak lakto-vejetaryen beslenme felsefesi benimsenmelidir.

Protein kaynağı olarak süt, yoğurt, peynir fazla alınmamak şartıyla yumurta yenmelidir.

Et olarak yağsız tavuk-hindi, balık ve deniz ürünleri tercih edilmelidir.

Her yemekten önce, dolu dolu her çeşit salata tercih edilmelidir.

Etlerin yanında haşlanmış sebze, ayrıca haftada 5 gün sebze ağırlıklı beslenmelidir. Sebzeler, az etli, tavuklu ve az sıvı yağ konularak pişirilebilir.