Çağımızın modern insanı, spor yapmanın ne kadar gerekli olduğunun farkına vardı. Ancak hangi sporu ve nasıl yapacağınıza karar veremiyorsanız, detaylar MSN Kadın’da!1.Bölüm


Doğru Sporu Seçin! (1.Bölüm)
Yüzme:

En sağlıklı sporlardan biri olan yüzme, mevsim değişikliğinden de etkilenmez. Yazın deniz ya da açık havuzlarda yapılabildiği gibi, kışın da kapalı havuzlarda rahatlıkla yapılabilen bir spordur.

Yüzmeyi spor olarak seçtiğinizde, sahip olmanız gereken kıyafeti, yüzücü mayosudur. Bunun yanı sıra bone ve gözlük de profesyonel yüzücü için gereklidir.

Yüzme sırasında seçilen mayonun rahatlığı ve vücuda uygunluğu önem taşır. Hareketleri kısıtlamamsı gerekir. Lycradan yapılan mayolar, polyestere göre daha fazla vücudu sarar. Gözlük kullanımı ise, havuzun klorundan gözleri koruyabilmek içindir.

Yüzme, saatte ortalama 500 kalori yaktırır.

Tenis:

Dünyanın en sevilen sporları arasındadır. 7’den 70’e herkesin yapabildiği bir spordur. Vücudu çok zorlamadan yapılması ve kolay uygulanabilir olması sebebiyle tercih edilir.

Tenis kıyafeti seçerken, rahat hareket edilmesi gerektiği için, erkekler atlet ve şort, kadınlar ise şort veya etek tercih ederler. Eteğin altına giyilen tayt ise, kadın sporcunun iç çamaşırının görünmesini engeller.

Tenis ayakkabısı seçerken, burnunun dar olmamasına dikkat edilir. Fileye yapılan hızlı atak sonucunda, ayak baş ve ikinci parmak, ayakkabının ön tarafında sıkışır. Bu da zorlanmaya ve kanamaya sebep olur.

Tenis ayakkabısı, her zemine göre özel olarak üretilir. İdeal bir teniz ayakkabısının ön bölümü güçlendirilmiş olmalıdır. Tabanın temas eden bölgeleri yumuşak malzemeyle desteklenmeli, topuk arka ve yanlar da yumuşak olmalıdır.

Tenis oynarken şapka takılması, güneşin sporcuyu engellemesini önlemek içindir.

Tenis, 30 dakikada 117 kalori yaktırır.