Her sporun kendine göre bir güzelliği vardır. Önemli olan hangisinin size uygun olduğuna karar vermek!2.Bölüm


Doğru Sporu Seçin! (2.Bölüm)
Yürüyüş:

En sağlıklı egzersizlerden biridir. Üstelik formda kalmanıza yardımcı olur. Ancak yürüyüş yaparken giyiminize dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca spor amaçlı yürüyüşlerin, çok sert olmayan zeminlerde yapılması gerekir. Beton ve asfalt zeminlerde yapılan yürüyüşler, eklemlerde ağrı ve kaslarda sertleşmeye yol açar.

Yürüyüşte, ortopedik bir spor ayakkabı giyilmelidir. Bu ayakkabılar, oluşabilecek eklem rahatsızlıklarını azaltır. Yürüyüş ayakkabıları, ayakları serin tutar ve kolayca giyilebilir olmalıdır. Suni deri veya deriden yapılır, bileği destekler. Tabanda çelik takviyesi vardır. Bu ayakkabılar, bileğin incinme ve burkulma riskini en aza indirirler.

Giyeceğiniz eşofman veya taytın sıcak tutması, az nemlenmesi ve kolayca kuruyabilmesi gerekir. Yaz aylarında şort da giyilebilir.

Yürümek, 1 saatte 200 kalori yaktırır.

Trekking:

Doğada yapılan yürüyüşlere denir. Yürüyüş sporunda dikkat edilenlere ek olarak, şapka, yağmurluk, gözlük gibi aksesuarlar eklenir. 1 saatte 430 kalori yaktırır.

Yoga:

Son yılların gözde sporlarından biridir. Hem vücudu, hem ruhu dinlendirir. Yoganın da özel kıyafetleri vardır. Ana fikri rahatlamak üzerine kurulu olan yogayı yapmak için, kıyafetlerin de rahat olması gerekir.

Üstü fazla sıkmayan kıyafetlerin giyilmesi gerekir çünkü rahat nefes almak önemlidir. Kıyafetlerin yapıldığı malzemeler terletmeyen, pamuklu kumaşlardan olmalıdır. Egzersizler sırasında vücudu serin tutmalıdır. Yoga eğer salonda yapılacaksa, esnek ayakkabılar tercih edilmelidir. Ortam müsaitse, yalın ayak olması daha iyidir.

Yoga 50 dakikada 144 kalori yaktırır.