Arkadaşlar malum yaz geldi bunaltıcı sıcak nedeniyle direncimiz düşebilir veya bayılan bir kişi ile karşı karşıya kalabiliriz. İlk önce bayılma neden kaynaklanır onu söyleyeyim.

1. Kişinin kan şekeri düşmüş olabilir.
2. Kişi uzun süre aç kalmış olabilir.
3. Tansiyonu düşmüş olabilir.
4. Ani bir çok sevindirici veya üzücü kendisine şok hali verecek kötü bir haber almış olabilir.
5. Ani bir korku yaşamış olabilir.

Bayılan kişiye ne yapılır dediğimizde ilk aklımıza gelen halk arasında şu gelir tabi hemen su verirsin, soğan, alkol koklatırsın gibi. Arkadaşlar inşallah başımıza gelmez ama bayılan kişiye kensinlikle bunları yapmayın aslında iyilik etmeye çalışılırken kişinin ölmesine bile sebep olabilirsiniz.

Bayılan kişiye peki ne yapmalı ?

1. Öncelikle arkadaşlar ilk yapmamız gereken şey etrafı boşaltmak, kişinin oksijene ihtiyacı var ve o meraklı kişiler yüzünden bunu alamayabiliriz hemen etrafın başlatılmasını isteyebiliriz.
2. Aşağıda resmini verdiğim pozisyonu aldırın. Etrafdan hemen herhangibir şeyi bularak bacakların altına koyun. Bayılma beyine kan gitmediği anda gerçekleşir ve bu sayede beyine kan gitmesini sağlamış olacağız.
3. Bayılan kişiyi ayakta tutmaya çalışmayın, hemen aşağıdaki pozisyonda serin bir yere almaya çalışın.
4. Kesinlikle birşey koklatmayın ve birşey içirmeyin.
5. Bayılan kişinin bağrını, kemerini açarak kendisini rahatlatabilirsiniz.
6. Bayılmalar en fazla 3-4 dakka sürer bu süre geçti ise eğer hemen 112'ye haber verin.

İnşallah bunlarla arkadaşlar çevreden gelen zararlı eylemlere karşı kişiyi koruyabilirsiniz. Kişinin bayıldığından eminseniz nefes alıyor nabzı varsa bunları uygulayın. Diğer şekilde ilk yardım ile ilgili kartınız veya eğitimiz yoksa müdahale etmekten kaçının, yanlış birşey yapmanız ona daha çok zarar verebilir. Bu gibi durumlarda eğer elinizden birşey gelmiyorsa ve bilgili bir kişi yoksa hemen 112'yi arayın ve hasta-adres konusunda doğru bilgi verin 112 yetkilileri telefonu kapatabilirsiniz dedikten sonra telefonu kapatın.

ilkyardim9 - Bayılma !