Şişmanlıkvirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . bel çevresi genişliğivirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . kanda yağ oranının yüksek olmasıvirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . kalp damar hastalığının varlığıvirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . stres altında yaşamanın diyabet gelişimi için risk oluşturduğu bildirildi.

Acıbadem Adana Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şebnem Aktaran
virgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . kontrol altına alınmayan diyabetin vücutta hemen her organı etkileyen ve ömür boyu süren kronik hastalıklara zemin hazırladığını söyledi.

Aktaran
virgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . yaptığı açıklamadavirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . Türkiye'de en önemli ve yaygın halk sağlığı sorunlarından biri olan diyabetin görülme sıklığının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Diyabette erken tanı konulması ve tedaviye erken dönemde başlanıp kan şekerinin kontrol altına alınmasınınvirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . gelişebilecek rahatsızlıkları önlediğini hatırlatan Aktaranvirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . hastalığın adını herkesin bildiğinivirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . ancak diyabet hastalarının dahi bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadıklarını anlattı.

Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun verilerine göre
virgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . dünyada 200 milyona yakın diyabetlinin bulunduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Şebnem Aktaranvirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . "Bu sayının 2025 yılında 336 milyona ulaşacağı düşünülüyor. Ülkemizde de yakın zamanda yapılan bir çalışmadavirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . 2 milyon 850 bin diyabetli olduğu ve yaklaşık 2 milyon 650 bin kişinin de ileriki yıllarda diyabetli olacağı tahmin ediliyor." diye konuştu.

Anne ve bebek sağlığı

Hemen herkestevirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . her yaşta diyabet teşhisi konulabildiğini dile getiren Aktaranvirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . şunları kaydetti: "Hastalıkta erken dönemde tanı konarak tedaviye başlanması ve kan şekerinin kontrol altına alınması hastalığın gelişimini yavaşlatarak diyabetliye kaliteli bir
yaşam sunuyor. Öte yandanvirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . diyabette kan şekeri düzeyinin uzun süre yüksek kalması damarları ve sinirleri etkileyerek zaman içerisinde körlüğevirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . kalp ve damar hastalıklarınavirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . inmeye (felç)virgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . böbrek yetmezliğine ve sinir sisteminde hasara yol açabiliyor. Aynı şekilde gebelik döneminde de kontrol altına alınamayan diyabetvirgs - Stres Diyabete Zemin Hazırlıyor . anne ve bebek sağlığı açısından sorunlara yol açıyor."