Sadece bir milimetre uzunluğunda ve toplam bin hücreye sahip "Caenorhabditis elegans" türü solucanınvirgs - Yer Solucanı Yaşlılara Deva Olacak . kaloriyi kısıtlama ve ensülin alıcısına ket vurma gibi bazı değişiklikler yaparakvirgs - Yer Solucanı Yaşlılara Deva Olacak . hafızasını güçlendirebildiği ortaya çıktı.

"Plos Biology" dergisinde bu ay yayımlanan bir araştırmada
virgs - Yer Solucanı Yaşlılara Deva Olacak . bilim adamlarıvirgs - Yer Solucanı Yaşlılara Deva Olacak .yaşam süresini 2 katına çıkarabilen hayvanınvirgs - Yer Solucanı Yaşlılara Deva Olacak . hafızasını da aynı şekilde güçlendirebildiğini belirttiler.
kısa zaman önce bu yöntemi kullanarak
Bilim adamlarıvirgs - Yer Solucanı Yaşlılara Deva Olacak . solucanı beslerken metil etil keton koklattı. Kokuyu en az 24 saat hatırlayan solucanınvirgs - Yer Solucanı Yaşlılara Deva Olacak . yiyeceğe giden yolu bulabildiği görüldü.

Sadece yaşamının son döneminde
virgs - Yer Solucanı Yaşlılara Deva Olacak . kalori kısıtlaması yaparak bu hayvanın hatırlama süresini 24 saatin üzerine çıkarabildiğini belirleyen bilim adamlarıvirgs - Yer Solucanı Yaşlılara Deva Olacak .
ensülin alıcılarına ket vuran yaşlı solucanın öğrenme becerisini de artırdığını vurguladılar.
Solucanvirgs - Yer Solucanı Yaşlılara Deva Olacak . sağlıklı yaşam süresinin nasıl uzatılacağını araştıran bilim adamlarına ışık tutuyor. Araştırmalarvirgs - Yer Solucanı Yaşlılara Deva Olacak . fare ve maymunlar üzerinde de devam ediyor.