Harvard Üniversitesi'nden bilim adamlarıvirgs - Pirinç Şeker Hastalığını Tetikliyor 14-20 yılda yapılan 3 farklı araştırma çerçevesinde beyaz ve esmer pirinç yiyen 157 bin 463 kadın ile 39 bin 765 erkeğin verilerini inceledi.

Araştırma sonunda haftada 5 gün beyaz pirinç yiyen kişilerin tip 2 diyabete yakalanma riskinin virgs - Pirinç Şeker Hastalığını Tetikliyor ayda bir gün bu pirinci tüketenlerden yüzde 17 fazla olduğu ortaya çıktı.

Haftada 2 gün ya da daha fazla esmer pirinç tüketen kişilerin ise diyabete yakalanma riskinin ayda bir gün beyaz pirinç yiyenlerden yüzde 11 az olduğu sonucuna varıldı.

Araştırmacılar virgs - Pirinç Şeker Hastalığını Tetikliyor şeker hastalığı riskininvirgs - Pirinç Şeker Hastalığını Tetikliyor beyaz pirinç yerine esmer pirinçvirgs - Pirinç Şeker Hastalığını Tetikliyor
esmer buğday ya da arpa gibi işlenmemiş tahıllar tüketerek yüzde 36 azaltılabileceğini vurguladı.
"Archives of Internal Medicine" tıp dergisinde yayımlanan araştırmadavirgs - Pirinç Şeker Hastalığını Tetikliyor Asya ülkelerinde pirincin yüzyıllardır temel gıda maddesi olduğunu belirten bilim adamlarıvirgs - Pirinç Şeker Hastalığını Tetikliyor ancak 20. yüzyıldan itibaren teknolojideki ilerlemelerin işlenmiş tahılların artmasına yol açtığına ve işlenmiş gıdaların besin değerinin düşük olduğuna dikkati çektiler.

Esmer pirinç lif virgs - Pirinç Şeker Hastalığını Tetikliyor mineral ve vitamin bakımından beyaz pirinçten daha zenginvirgs - Pirinç Şeker Hastalığını Tetikliyor ayrıca işlenmiş beyaz pirince göre kandaki şeker oranını hızla yükseltmiyor.