Hüseyin Yetikvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . prematüre retinopatisinin prematüre bebeklerin gözlerinin retinavirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . yani ağ tabakasını etkileyen bir hastalık olduğunu kaydederekvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . ROP kelimesinin İngilizcedeki ''Retinopathy Of Prematurity'' ifadesindeki kelimelerin ilk harfleriyle oluşturulmuş bir kısaltma olduğunuvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . Türkçede de bunun kullanıldığını ifade etti.

Bu hastalığın prematüre
virgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . yani zamanından evvel doğmuş bebeklere özgü bir hastalık olduğunu dile getiren Yetikvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . ''Hastalığın tanısı için olmazsa olmaz şartvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . prematüre doğmuş olmaktır'' dedi. Bu hastalıkta gözün esas olarak retina tabakasının etkilendiğini de anlatan Yetikvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . ''Ağ tabakası veya gözün görüntüleri algılayan esas sinir tabakası olan retinavirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . anne karnında doğrudan beynin bir uzantısı olarak gelişir'' diye konuştu.

Prematüre bebeklerde retina tabakasının damarlarının olgunlaşmasının olumsuz etkilendiğini de dile getiren Yetik
virgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . retinanın normal bir şekilde damarlarını geliştirip ağ tabakayı iş yapabilecek yani görme faaliyetini gerçekleştirebilecek hale getirebilirse görmenin başlayabileceğini söyledi.

Gözün retina tabakasındaki eksik damarların kendisini geliştirmeye çalıştığını ve yüzde 80 bebekte de sorun oluşmadan bunun gerçekleştiğini ifade eden Yetik
virgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . ''Ancak yüzde 20'lik bir kısımda bu damarlar normal gelişmeye başlamışken gelişme sürecinin bir anında gelişme dururvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . damarlar kontrolsüz bir şekilde gözün içini sarmaya başlar ve o andan itibaren gözün görme kazanmasına değilvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . tam tersine körleşmesine neden olur'' dedi.

Göz hekimlerinin normal gelişme sürecindeyken kontrolden çıkmaya başlamış
virgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski .virgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . riskli tüm bebeklerin gözü körleştirebilecek anormal damarlar geliştirmeye başlamış gözleri tespit etmek ve ortaya çıkan bu anormal damarları ortadan kaldırmak için gözleri takip ettiklerini de dile getiren Yetikuygun zamanında muayene edilmesi gerektiğini kaydetti.

Prematüre bebeklerin hemen tamamının doğum sonrası retina muayenelerinin yapılıp
virgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . retina gelişimlerinin ne durumda olduğunun bakılması gerekir'' diyen Yetikvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . sorun başlaması durumunda ise gelişen damarların anormal hale gelip gözün içini sarmayavirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . yani göze zarar vermeye başlaması durumunda tedavi yaptıklarını anlattı.

Tedavinin lazer ile yapıldığını kaydeden Yetik
virgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . bu hastalıkta kullanılan lazerin dokuyu yaktığınıvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . böylece göz içini sarmaya başlayan anormal damarların ortadan kaldırıldığını söyledi. Yetikvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . şunları kaydetti:

''Prematüre
doğan bebeklerin önemli bir kısmıvirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . yardımcı doğum yöntemleri yani tüp bebek yöntemiyle elde edilen zor bebekler. Prematüre doğmuş her bebek doğumdan sonra 28-30 gün geçer geçmez ROP yönünden retina muayenesine alınmalıdır. ROP muayenesivirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . özellikli bir muayenedir ve tüm göz hekimi arkadaşlarımızın yaptığı bir muayene değildir. Mutlaka bu alanda deneyimli bir hekim bu muayeneyi yapmalıdır. ROP ciddi bir hastalıktır ve çocuğun her iki gözünün hayat boyu kör kalmasına sebep olabilir. Hastalık her prematürede gelişmez veya bu hastalığın geliştiği her prematüre kör olmaz ama her prematüre bebek mutlaka bu muayeneye alınmalı ve en azından bir muayenede yoksa sorunun olmadığı söylenmelidir. Zamanında saptanan gözlerin yüzde 90'ı tedaviyle kurtarılabilir ama tedavi gerektirecek seviyeye gelmiş gözlerin yüzde 10'u tedavilere rağmen kurtarılamaz. Bebek ne kadar erken doğmuşsa sorun o kadar fazlavirgs - Prematüre Bebeklerdeki Körlük Riski . ne kadar normal zamana yakın doğmuşsa sorun o kadar azdır.''