Klinik Psikolog Sinem Demirvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. yeni nesil anne-babaların çocuğa sınırlarını öğretmekte tutuk davrandığınıvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. özgüven aşılamada abartıya kaçtığını ve net bir ses tonuyla 'dur' diyemediğini söylüyor.Demirvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. çocuk büyütürken yapılan 'psikolojik hataları' anlattı:
Özgüven her koşulda iyidir: Çocuğa 'sen çok özelsinvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. farklısın' mesajlarının sıklıkla gitmesivirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. erken yaşta aşırı şişen bir 'benlik' duygusuna yol açabilir.Sürekli çocuğa açıklamalar yapmamakvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. hayatta 'sürekli ve sadece' onun merkezde olduğu algısını ortadan kaldırmakvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. özgüvenden bencilliğe gidebilecek yolu kesebilir.
Çocuklara kızılmazvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. yüksek sesle konuşulmaz: Çocukların onurlarını kırmamakvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. onları ruhsal ve fiziksel olarak korumak sadece anne-babanın değilvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. hepimizin görevi. Ancak çocukvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. kimi zaman net ve sert yönlendirmelere de ihtiyaç duyar.
Başkalarının yanında çocuğa kızılmaz: Çocukvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. bu bilgiyi kullanarakvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar.
Çocuğun her merakı giderilmeli: Çocukvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. bazı sorularının cevabını kendi hayal gücünden tamamlayabilir. Her şeyi ayrıntısıyla bilmek zorunda değildir. Her sorusunun ayrıntılarıyla yanıtlanmasıvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. düşünce hızını ve konuşma miktarını kontrolsüz hale getirebilir; bu da onun kaygı düzeyini artırabilirvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar.
Her seslenişe cevap verilmeli: Bir başkası ile konuşan annebabasını bölen çocuğa her seferinde cevap vermek; ona 'diğerlerinin birlikte yaptıkları şeyler değilvirgs - Çocuk Psikolojisinde Doğru Bilinen Yanlışlar. sadece senin ne istediğim önemli' mesajını gönderir. Çocuk da zamanla isteğinin anında giderilmesini ister.
başkalarının yanında dizginlenemez davranışlar sergiler.Örneğin; başkalarının yanında sürekli gürültü yapan bir çocuğa da sert bir şekilde 'hayır' denilebilmelidir. 'yetişkin dili' ile konuşan bir duruma getirebilir.