Panik atakvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. başlı başına bir hastalık değilvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. bir hastalık belirtisi sayılıyor. Bu ataklar sadece bir kez ortabildiği gibivirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. birkaç aydan daha uzun sürecek şekilde de yaşanabilir. İnsan hayatını olumsuz yönde etkileyen panik atakvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. psikoterapi ve ilaç tedavisiyle giderilebiliyor. Panik atakvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. diğer birçok hastalıkta olduğu gibivirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. ciddiye alıp hemen uzmana başvurmayı gerektiriyor. Aksi halde durumvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. kişiyi depresyona sokacak kadar ciddi boyutlara varabiliyor. Tabii sosyal hayatın bozulması da bunun ardından geliyor.Panik atak nasıl anlaşılır?
Yoğun korku ve rahatsızlık hissinin yanı sıravirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. panik atakta şu belirtilerin en az dördü

yaşanabilir:

- Nefes darlığı
- Ölüm korkusu
- Çarpıntıvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. kalp nabzın hissedilmesi
- Aniden ortaya çıkan sıkıntı
- Baş dönmesi
- Bayılacakmış gibi olma
- Göğüste daralma
- Çıldırma korkusu
- Kontrolün kaybedileceği korkusu
- Karın bölgesinde gerginlik ya da bulantı
- Tehlikeli bir hastalığı olduğu hissine kapılma
- Ellerdevirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. ayaklarda terlemevirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. uyuşmavirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. karıncalanma
- Üşüme ya da ateş basmasıPanik atak neden kaynaklanır?
Panik atağa yol açan faktörler arasında:
- Stresvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku.
- çok miktarda kafeinli içeceklerin tüketilmesivirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku.
- panik bozukluk hastalığıvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku.
- depresyon
- ve tiroit veya paratiroit bezi hastalıkları birincil etken olarak;
- sara (epilepsi) hastalığıvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku.
- takıntılı kişilikvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku.
- doğumdan sonra tiroit hormonunda bozulma
- ve adet öncesi sendromu da ikincil faktörler olarak sıralanabilir.

Stres
Stresvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. panik atağa yol açan etkenler arasında birinci sırada yer alıyor. Bir yakının ölümüvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. aşırı stresvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. incinmevirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. tecavüz gibi yaşamı kötü yönde etkileyen özelliklervirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. panik atağın oluşmasına yol açabiliyor. Örneğinvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. bir sınavda sürenin yetersiz kalacağı düşüncesi kişide panik atağı geliştirebiliyor.

Çok miktarda kafeinli içeceklerin tüketilmesi
Kafeinvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. beyine doğrudan ulaşıyor. Bu nedenle kişinin uyanık kalmasını sağlıyor ve aynı zamanda vücuttaki seretonin düzeyini bozuyor ve merkezi sinir sistemindeki nörotransmetter maddelerinde düzensizlik yaratıyor. Bu durum da panik atağa yol açıyor. Bundan dolayıvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. özellikle aşırı miktarda kahvevirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. kola gibi içecekler tüketen kişilerinvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. bunları azaltmaları gerekiyor. Bazı panik atak şikayeti olan hastalarvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. sadece kafeinli içecekleri azaltıklarında bile bu rahatsızlıklarından kurtulabiliyor.

Panik bozukluk hastalığı
Panik atakta sıklıkla rastlanan bu hastalıkvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. tek başına veya özellikle topluma açık yerlerde korku ve endişe halinde ortaya çıkıyor. Panik bozukluğu hastalığıvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. genetik kaynaklı olabilme özelliği taşır. Özellikle 20’yle 30 yaş arasındaki insanları etkileyen bu hastalıkvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. tedavi edilmediği taktirde kronikleşip depresyona yol açabiliyor. Panik bozukluğu hastalığında uyuşturucu ve alkol tüketimi fazla olur. Bu hastalığın uzun süre devam etmesi durumundavirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. somatizasyon diye tanımlanan hastalık korkusu ve şüpheciliği başlayabiliyor. Genç yaştaki hastalarvirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. atak geçirirken kendini kesme eğilimine girebiliyorlar. Bu sırada vücutta salgılanan beta endorfin maddesivirgs - Panik Atak ve Bilinmeyenler Yoğun Korku. hastanın ağrıya daha rahat cevap verebilmesini sağlıyor.