[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/ADMINI%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-18.png[/IMG]
Panik Atak ve Ölüm Korkusu
Panik atak yaşayanların en çok sordukları:

‘’Kriz anında ölebilir miyim?’’sorusudur. Panik atak ;nöbetler halinde ve beklenmedik bir anda gelebilir.Kriz anında kişinin yoğun olarak yaşadığı sıkıntı(anksiyete-kaygı-korku)öyle yüksek boyuta varır ki virgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.kişi o an öleceğini hisseder.

Panik atak krizinde kişiler ‘’ölüyorum beni biran önce acile götürün’’diye feryat ederler.Bir kısmı(özellikle ilk defa yaşayanlar) etrafındakilere vasiyetini söyler. Çünkü;’’o an’’yaşamla ölüm arasındaki o ince çizgide ve ölüme yakın durmaktadırlar.Panik atak yaşamayanlar bu durumu anlayamazlar.’’Ne var canım hepimiz bir gün öleceğiz.’’Şeklinde konuşur ve panik ataklıları ‘’sinir’’ ederler.Panik atak esnasında yaşanan ölüm korkusuvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.’’normal yaşamda’’hep kendimizden uzak tuttuğumuz ölümden ve ölüm korkusundan çok çok farklıdır.’’Damdan düşmeyen.’’bunu anlayamaz.Çünkü aynı duyguyu paylaşanlar daha iyi anlaşırlar.İnsanoğlu bir gün yaşamının son bulacağının farkındadır.Ölüm yaşamın zıddıdır.Ölümü uzaklaştırmak için sürekli yaşama sarılır ve kendimizi’’var kılarız.’’Yaşamsal faaliyetlerimiz ve yaşamın canlılığı’’Ölüm gerçeğini’’bizden uzak tutar.Sürekli ölümü hatırlarsak karamsarlığa düşer ve dünya hayatını boş verebiliriz.

Panik atakvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.kendimizden hep uzak tutmaya çalıştığımız ölümü bize hatırlatanvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.bizi sarsan bir durumdur.Çoğunlukla dünyada sonsuza kadar yaşama arzusu ve inancıyla yaşarız.Bu inancımızın panik atakla sarsılması ciddi bir travmadır.Bir çok insanvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.o bitmeyecek ömrümüzün bitebileceğini panik atakla anlar.Bu yüzden yaşamda ciddi değişiklikler yapılır.

Örnekler:
Gece yaşamı olanlarvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.daha sade bir yaşama geçerler.

Alkol kullanan bir çok panik ataklı alkolü bırakır.

- Bayanların bir kısmı ‘’tesettüre’’girervirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.namaz kılmaya başlar.Tedaviyle düzelen bazı bayanlar virgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.örtülerini çıkartıp eski yaşamlarına dönerler.

Erkeklerinde bir kısmı dini yaşama yönelir.

Çapkınlık yapan erkekler’’tek eşliliğe’’ döner.

Koruyucu özelliği olduğuna inanılan duaları içeren muskalar özellikle ‘’cevşen’’taşınmaya başlanır.

Sağlıklı beslenme ve sağlığına en üst düzeyde dikkat etme davranışı gelişir.

İhmal edilen eş-dost akrabalarla daha sık görüşülür.Kalbini kırdığı insanlardan özür dilenir.’’Helallik’’alınır.

Ölüm tehlikesine karşıvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.acil durumlarda hemen yardım alınabilecek insanlara sığınılır ve yardım talep edilir.

Bu insanlar cep telefonlarında en önce aranacaklar listesine kaydedilir.

Özellikle doktor ve hastane telefonları adresleri ajandaya kaydedilir.

Hastane ve doktorlara yakın olmak (Ev kiralamakvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.satın almak) istenir.

Doktorlardan panik atak dan ölmeyeceklerine dair garantiler alınır.

Ölümü hatırlatan ‘’Sela’’dan korkulur.(ölen birinin cenaze namazına davet için cami minarelerinden okunan çağrı…)ve bunu duymama yolları aranılır.

Medyadaki ölüm haberlerine bakılmaz ve dinlemektenvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.izlemekten kaçınılır.

Cenaze arabalarından korkulurvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.kaçınılır. Ölen birisivirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.en yakını olsa dahi bazen cenazesine gidilemez.

Bazen kuran okunması ölümü hatırlattığından istenmez ve böyle ortamlardan kaçınılır.(Ülkemizde Kuranın hasta üzerinde ve mezarlıklarda okunmasının sevap olduğu gibi bir anlayış olduğundan;bazıları için ölümü çağrıştırdığındanvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu. Kuran okunmasından ve dinlenmesinden kaçınılır.)

Noktürnal panik(gece gelen panik)yaşayanlarvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.uykuda ölürüm endişesiyle gece uyumazvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.tan yeri ağarıpvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.aydınlık olunca uyurlar.Gece yanlızlıkvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.yardım alamamak gibi kaygılarla kişi kendisini uyutmaz.Gündüz nasıl olsa herkes uyanık olduğundan virgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.daha rahat uyunur...

Panik krizi anında kullanabileceği düşüncesiyle yanında;ilaçvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.suvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.alkolvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.yiyecek benzeri ‘’güvence nesneleri ‘’taşınır.

Sürekli yanında birilerinin bulunması istenir.

Kapalıvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.kalabalık mekanlara girilemezvirgs - Panik Atak Ölüm Korkusu.toplu taşıma araçlarına binilemez .zorunlu durumlarda taksiye binilir.Çünkü taksiyi istediği yerde durdurabilme rahatlığı vardır.