Disparoni hem erkektevirgs - Disparoni . hem de kadında cinsel ilişkiden önce ilişki sırasında veya sonra görülen yineleyici veya sürekli genital ağrıdır. Kadınlarda erkeklerden daha çok görülen disparoni vajinismus ile ilişkilidir ve sıklıkla birlikte görülürler. Disparoninin insidansı bilinmemektedir.

Vakaların çoğundavirgs - Disparoni . dinamik etkenler etkilidir. Kronik pelvik ağrıvirgs - Disparoni . tecavüz veya çocukluk dönemi kötüye kullanım hikayesi olan kadınlarda yaygın bir yakınmadır.

Ağrı gerçektir ve ilişkiyi zevksiz ve dayanılmaz yapar. Ağrı beklentisivirgs - Disparoni . kadının koitustan tamamen kaçınmasına neden olur. Partnervirgs - Disparoni . kadının hazır olmadığı bir durumda ilişki istersevirgs - Disparoni . durum kötüleşir.

Disparoni ( Genel Tıbbi Bir Duruma Bağlı Olmayan) DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri

1.

Erkekte ya da kadında cinsel ilişkiyevirgs - Disparoni . yineleyici bir biçimde ya da sürekli olarak eşlik eden genital ağrının olması.
2.

Bu bozuklukvirgs - Disparoni . belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olur.
3.

Bu bozukluğavirgs - Disparoni . sadece Vajinismus ya da ıslanmanın olmaması neden olmaktadırvirgs - Disparoni . bu bozukluk başka bir Eksen I bozukluğuyla daha iyi açıklanamaz (başka bir cinsel İşlev Bozukluğu dışında) ve sadece bir maddenin (örn. kötüye kullanılabilen bir ilaçvirgs - Disparoni . tedavi için kullanılan bir ilaç) ya da genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.