BÖBREK TÜMÖRLERİ:

Çok sık görülmez. Bütün tümörlerin %1 idir ve % 90 kötü huyludur. Sağ ve sol böbrekte aynı oranda görülür erkeklerde daha fazladır. 1-10 yaş ve 50-60 yaş arası daha fazladır
Sebebi:
Belli değildir. Hormonla ilgili olduğu zannedilmektedir. Tümör ya böbrek dokusunda veya havuzcuğun olurvirgs - Böbrek Tümörleri . iyi huylu veya kötü huyludur.

İyi huylu tümörler çok defa belirti vermezvirgs - Böbrek Tümörleri . önemli değildir. Tesadüfen film veya tomografi çekilince görülür. Böyle görülen veya mikroskop ile görülen idrar kanamaları olur. Belde veya yan taraflarda ağrı vardır. Tedavide kötü huylu tümör olması ihtimaline karşı böbreğin alınması ameliyatı yapılır. Çıkan parça patolojide incelenir.

Böbreğin kötü huylu tümörleri (Kanser) orjini böbrek dokusundadır.

Belirtileri:
Ağrı olmadan sebepsiz idrar kanamaları vardır bu belirti % 60-70 dir
Kan pıhtıları idrar yollarından geçerken ağrı yapar. Yanlışlıkla taş olduğu düşünülür.
%10 Vakalarda karın içerisinde bir kitle şeklinde belirti verir.
Zayıflamavirgs - Böbrek Tümörleri . kilo kaybıvirgs - Böbrek Tümörleri . önlenemiyor bulantı kusma gibi mide bağırsak şikayetleri
Tansiyon yüksektir
Ateş devamlı hiç düşmeyen bir ateştir
Kansızlık
Teşhiş
Düz Böbrek filmleri ilaçlı (Yağlı) Böbrek filmleri çekilir. Ultrason ve Tomografi ile teşhis teyit edilir Kanser kan yolu ile kısa sürede yayılır en sık karaciğer ve kemiklere yayılım gösterir.