İdrarın Böbreklere Geri Kaçışı
(Veziko-üreteral Reflü)


Merak Edilen Sorular


İdrar geri kaçışı nedir?İdrar kesesinden böbreğe idrarın tersine akmasına deniliyor.

Sebebi nedir?
Her 100 çocuğun birinde görülen geri kaçış anne karnında başlıyor ve kalıtımsal bir durum. Geri kaçışın en önemli sebebivirgs - İdrarın Böbreklere Geri Kaçışı iç idrar kanalının idrar kesesine bağlandığı bölgedeki zayıflık.

Belirtileri nelerdir?
Geri kaçışvirgs - İdrarın Böbreklere Geri Kaçışı kilo alamamavirgs - İdrarın Böbreklere Geri Kaçışı karın ağrısı ve sık tekrarlayan idrar yolu iltihabına yol açabiliyor.

Nasıl teşhis ediliyor?
İdrar sondası yerleştirilerek çekilen idrar kesesi röntgeni (sondalı mesane filmi) ile geri kaçışın teşhisi yapılıyor

İdrar geri kaçışı çocuğuma zarar verir mi?
Evet. Zamanında teşhis ve tedavisi yapılmayan geri kaçış zamanla böbreklerde hasara yol açabiliyor.

Ne yapmam gerekiyor?
İdrar geri kaçışı nadiren kendiliğinden geçtiği ve bekleme süresi içerisinde böbreğe hasar gelme ihtimali yüksek olduğu için teşhisten sonra en kısa sürede “çocuk ürolojisi” uzmanına müracaat etmeniz gerekiyor.

İdrar geri kaçışının kesin tedavisi nedir?
İdrar geri kaçışının en uygun tedavisi cerrahi müdahale. Günümüzde kapalı (endoskopik) yöntemle geri kaçış başarıyla tedavi ediliyor.

İdrar Geri Kaçışının Kapalı (endoskopik) Tedavisi


Kapalıvirgs - İdrarın Böbreklere Geri Kaçışı yani endoskopik reflü ameliyatı ortalama 10 dakika süren ve hiçbir kesi yapmadan gerçekleştirilen bir cerrahi girişim*

Çocuk uyutulduktan sonravirgs - İdrarın Böbreklere Geri Kaçışı idrar yaptığı kanaldan idrar kesesine ışıklı bir aletle (sistoskop) girilerek geri kaçış olan iç idrar kanalı bulunuyor.

İç idrar kanallarının idrar kesesine açıldığı deliğin altınavirgs - İdrarın Böbreklere Geri Kaçışı dekstranomer/hyaluronik asit içeren bir madde enjekte edilerek daraltılıyor

İç idrar kanalının idrar kesesine açıldığı noktada kabarıklık yaratan dekstranomer/hyaluronik asit geri kaçışı önlüyor ve ömür boyu burada kalıyor