BÖBREK KİSTLERİ:

Böbrek kistleri iki şekilde olur:

1 Tek Kist

2 Çoklu Kist

Tek Kistler :
Bir böbrekte ince idrarlı kese şeklinde ve içerisi sıvı dolu büyük kistlerdir. Çok defa böbreğin alt veya üst ucunda olur. Doğuştan olabildiği gibi sonradanda oluşabilir. Böbreğin süzücü kanallarının tıkanması ile oluşur.

Belirtileri :
Çok defa belirti vermez. Taş vs. ameliyatlarında tesadüfen bulunur. Çok büyürse karın içine yapacağı baskı ile karın ağrıları yapar.

Teşhis :
Böbrek kistlerine en iyi teşhisi ultrason ile konur. Düz böbrek filimin de fazla bir şey görülmez ilaçlı yağlı böbrek filimi nispeten bilgi verir

Tedavi :
Çok büyük kistlerdevirgs - Böbrek Kistleri . şikayetler fazla ise ve karın içi organlarına baskı yapıyor böbrekte harabiyet meydana getiriyorsa ameliyatla çıkarılmalıdır. On zamanlardaki teknolojik gelişmeye bağlı olarak iğne ile de kist sıvısı boşaltılmaktadır. Fakat bu ikinci metot ile kistin tekrar etme ihtimali çok fazladır. Ameliyat ile kistin civarı çıkarılırsa tekrar etmez.

Çoklu Böbrek Kistleri: 3 özelliği vardır.

1-Doğuştan meydana gelir
2-İki taraflıdır
3-Katılımsal olarak devam eder

Her iki böbrekte çok sayıda ve çeşitli büyüklüklerde kistler vardır. Oluşumunda çoğunun rahim içi gelişmesi sırasında böbreğin yapı bozukluğundan ileri geldiği zannedilmektedir.

Belirtileri:

Zayıflık ve zayıflama
Böbrek bölgesinde ağrı
% 50 İdrarda kanama
% 60 tansiyon yüksekliği
Baş ağrısıvirgs - Böbrek Kistleri . ayaklarda şişmevirgs - Böbrek Kistleri . nefes darlığı

Tedavi:

İstirahat uygulanır
Üremi tedavisi yapılır
İltihap varsa bununla mücadele edilir
Kist için ameliyat düşünülmez. Son zamanlarda böbrek nakli ameliyatları düşünülmektedir.