Ben otistik bir çocuk annesiyim. Yunus terapisinin otizme faydası olduğunu duydum. Doğru mu? B.C./Manisa
Kaynak : yorumla.net - Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir. Uye Olmak Icin Tiklayiniz... Yunus terapisi, daha çok otizm ve hiperaktivite sorunu olan çocuklarda kullanılan alternatif bir yöntemdir. Çocuk, ortalama yarım ile bir saatlik süreyle yunusla oynar, yüzer ve etkileşime girer. Otizm sorununun en belirgin özelliği, iletişim güçlüğü olduğu için esas olan da yunusla iletişime girmesidir. Çocuk bu etkileşime girdiği için terapi de amacına ulaşılmış olur. Yunus ve at terapisi gibi yöntemlerin, iletişimi artırmada faydalı olduğu düşünülebilir. Ancak hep vurguluyorum; tek başına çözüm sağlamaz. En etkili yöntem, eğitimdir. Bunları göz önüne alarak yapacağınız alternatif yöntemlerin zararı olmaz.

Uzlaşma yolu arayın!
Annemle aramda ciddi görüş ayrılığı var. Kızıma benim istediğim gibi davranmıyor. Ne yapayım? A.T./İstanbul
Bu durum sadece sizin için değil, torununa bakan tüm anneanne ya da babaanneler için geçerlidir. Çünkü sizleri yetiştirmenin getirdiği tecrübeyi kullanmak isterler. Sizde ya da büyüklerinde gördükleri şeyleri torununa da uygulamaya çalışırlar. Bu, bir yere kadar hoş görülebilir. Şu bir gerçektir ki; torununu şımartmayan çok az dede ve büyük anne vardır. Önce bunu hoş görmeye çalışın. Annenizle oturup açık açık taleplerinizi, nasıl bir çocuk yetiştirmek istediğinizi belirtin. Onu da dinleyin.

ORTAK NOKTAYI BULUN
Ortak bir noktada buluşmaya çalışın. Arada bir yapacağınız ufak görüşmeler, aldığınız kararları ne denli uygulayıp uygulamadığını gösterecektir. Ayrıca çocuğunuzun sadece bir annesi var; o da sizsiniz.. Kıskançlık göstermeden annenizle uzlaşmaya çalışın.

EQ en az IQ kadar önemli!
Rehber öğretmen, çocuğumun EQ'sünün yüksek olduğunu söyledi? Çocuklarda EQ nedir? E.K./Samsun
EQ , duygusal zekayı ifade eder. Son iki yıldır kullanımı artan bu kavram, IQ kadar önemlidir. EQ aslında çocuğun sahip olması gereken sosyal becerileri ifade eder. Bunlardan bir kaçını sıralarsak; kendini kontrol ve motive etme, karar verme, zor durumlarla başa çıkabilme, sorun çözebilme, arkadaş ilişkilerinde uyumlu ve kontrollü olma, öfkesini kontrol edebilme, sıra bekleme, zamanı doğru kullanma, strateji geliştirme şeklindedir. Bunlara sahip olan çocuk hem eğitim hem de sosyal hayatta başarılı olabilir. Ancak önemli olan bu vasıfları kuvvetli olan çocukların farkındalıklarını arttırarak kendilerini geliştirmelerini, bu yönlerini doğru kullanmalarını öğretmektir.

Disiplin sağlarken net olun!
Bir yaşındaki çocuklar disipline edilir mi? Onu korumak için nasıl bir yol izleyeyim? T.M./Diyarbakır
Disipline etmek; bağırmak, çağırmak ya da sürekli ceza vermek olarak düşünülmemelidir. Aslında tutarlı olmak, istikrarlı davranmak ve doğru davranışa yönlendirmek çocuğu disipline etmek demektir.. Çocuk kaç yaşında olursa olsun disipline edilebilir. Önemli olan ise çocukları şiddete ve baskıya maruz bırakmadan bunu yapabilmektir. Bir yaşındaki çocuk, etrafını keşfetmek için her şeyi karıştırır ve sürekli olarak araştırır. Ancak güvenliğini tehdit eden durumları belirleyemez. Disipline etmek önce güvenliğini sağlamakla olmalıdır.