Yapılan tetkikler sonucunda iyi kolesterol düzeyim normalden biraz yüksek çıktı. Bu tehlikeli bir durum mu? İyi kolesterol sağlığa zararlı mıdır? S.B./Aydın
(HDL) kolesterolün damar sağlığı açısından önemli bir yeri vardır. Özellikle koroner damarlarda kötü (LDL) kolesterole bağlı hasarın iyileştirilmesinde rol oynar. Ayrıca kötü kolesterolün beyin ve cinsel bölge damarlarında yarattığı olumsuz etkiyi de azaltır.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR
HDL kolesterolünüz ne kadar yüksekse, damar sağlığı açısından riskiniz o kadar azalıyor. Son yapılan bir araştırma ise HDL kolesterolün kanserden korunmada da ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Amerikan Kardiyoloji Koleji'nin dergisinde yayınlanacak çalışmaya göre; HDL kolesteroldeki her 10 mg/dl yükselme, kanser riskini üçte bir oranında azaltıyor. Araştırmacılar; HDL kolesterolün hem bağışıklık sistemini güçlendirerek, hem de vücuttaki yangısal süreçleri baskılayarak; kanser riskini azalttığını belirtiyor. İyi kolesterolünüz düşükse düzenli egzersiz yaparak, sağlıklı kilo aralığında kalarak, sigarayı bırakarak ve sağlıklı yağlardan zengin bir beslenme ile yükseltebilirsiniz.

Romatizmaya su egzersizi
Kışın nemli havalarda olduğu gibi yazın da eklemlerim ağrımaya başladı. Beni çok rahatsız eden bu eklem ağrılarından nasıl kurtulabilirim? K.B./Trabzon
Yaşlılık romatizması olarak da bilinen 'osteoartrit'; eklemlerde ağrı ve tutukluk yaratan oldukça can sıkıcı bir problemdir.

HAFTADA ÜÇ KEZ YÜRÜYÜN
Orta yaşlardan itibaren sıklaşan bu sorunla mücadele ederken ilaç tedavisinin yanı sıra doğru bir egzersiz planı da yapmalısınız. Egzersiz, hem eklemlerinizi çevreleyen kas ve kemikleri güçlendirir hem de tutukluk ve ağrı sorunlarınızı azaltır. Su egzersizleri özellikle yaz aylarında iyi bir çözümdür. Suyun içinde kollarınızı başınızın üzerine kaldırmak, omuzlarınızı öne ve arkaya hareket ettirmek, bacaklarınızı yukarı aşağı oynatmak gibi egzersizler yapabilirsiniz. Bunlara hafif ağırlık kaldırma ve haftada 3-4 kez yapacağınız yürüyüşleri de ekleyebilirsiniz. Ancak kendinizi çok zorlamamanız ve ağrı durumunda egzersizlere ara vermeniz gerektiğini de hatırlatalım. Eklemlerinize egzersiz öncesi sıcak ve sonrasında soğuk uygulamanız da yararlıdır.

Bacak kramplarına dikkat
61 yaşında bir erkeğim. Özellikle yaz aylarında bacaklarımda sık sık kasılma ve kramplar oluyor. Bu rahatsız edici sorunu nasıl önleyebilirim? G.Y./Mersin
Yazın terlemeyle kaybettiğiniz sıvıları takviye etmediğiniz zaman, vücudunuzda bir mineral dengesizliği oluşabiliyor. Bu da özellikle uzun süre sıcak ve nemli havaya maruz kalan ya da sıcakta uzun süre egzersiz yapan kişilerde sıcak kramplarına neden oluyor.

AZAR AZAR SU İÇİN
Ağrılı, istemsiz, aralıklı ve kısa süren bu kramplar; özellikle kol, baldır, karın ve sırt kaslarında meydana geliyor. Eğer sıcakta kaslarınıza kramp girdiyse, hemen yaptığınız aktiviteyi bırakıp dinlenin. Mümkünse klimalı, gölge ve serin bir yere giderek rahatlayın. Sıcak havalarda ve özellikle spor yaparken soğuk su veya bir spor içeceğini azar azar ve yavaş için. Kramplar oluşursa kasınızı gerin ve 20 saniye boyunca bu pozisyonda kalın. Kramp geçene kadar bunu tekrarlayın. Başağrısı, bulantı, baş dönmesi oluşursa mutlaka bir doktora başvurun.