Ben 45 yaşında bir kadınım. Şu sıralar yaşadığım en büyük sıkıntı, gece terlemeleri... Bu terlemelerin nedeni sizce ne olabilir? Neyi ifade ediyor? K.T./Bursa
Hava sıcaklıklarının giderek arttığı yaz aylarında gece terlemesi oldukça sık görülen bir şikayet... Hatta geceleri yatak çarşaflarını hatta yastığını ıslatacak kadar terlediğinden şikayet edenler var. Bu durum genellikle ciddi bir soruna işaret etmiyor. Çoğu zaman oda sıcaklığını azaltmak, terleme şikayetini azaltıyor. Ancak bazı nadir durumlarda gece terlemelerinin altında yatan bir sağlık sorunu da bulunabiliyor. Örneğin; gece terlemelerinin en sık görülen nedenlerinden birisi menopozdur. Yine aşırı stres, endişeli bir ruh hali veya panik atak sorunu da gece terlemelerini arttırabiliyor.

AŞIRI ALKOL ALMAYIN!
Yüksek tansiyon ilaçları veya ateş düşürücüler gibi bazı ilaçlar terleme şikayetini yaratabiliyor. Bunun yanı sıra uyku öncesi alınan aşırı alkol ana sebep olabiliyor. Vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Sağlıklı ilişkiye spor desteği
Seks hayatıyla sporun birbiriyle ilgisi var mı? Cinsel performansı arttırmak için neler yapmak gerekir? Sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir? A.S./Adıyaman
Sağlıklı bir yaşam tarzı ile kaliteli bir cinsel yaşam arasında çok yakın bir ilişki var. Cinsel sağlığı etkileyen damarsal, hormonsal ve sinirsel sistemleriniz; beslenme ve aktivite seviyenizle, kilonuzla ve stres miktarınızla yakından ilgilidir.

30 DAKİKA YÜRÜYÜN!
Yüksek kolesterol, şeker ve tansiyon; vücudun en küçük damarlarından olan cinsel bölge damarlarında yetersizliklere yol açabilir. Kilo fazlalığı ve stres hormon seviyelerini düşürebilir. Sigara ve alkol cinsel uyarılmayı azaltabilir. Hatta çoğu zaman sağlıksız bir yaşam şeklinin ilk belirtileri kalpten, beyinden önce cinsel sorunlarla ortaya çıkar. Amerika'da Duke Üniversitesi'nde yapılan ve Amerikan Üroloji Birliği'nin yıllık toplantısında açıklanan yeni bir çalışma, özellikle egzersiz seviyelerinin cinsel performans için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguladı. 178 sağlıklı erkek üzerinde yapılan bir çalışmaya göre haftanın dört günü, orta şiddette 30 dakika yürüyüş yapan erkeklerde cinsel fonksiyon sorunları, daha az egzersiz yapanlara göre yüzde 65 daha az görülüyor. Bu nedenle kaliteli bir cinsel hayat için spordan vazgeçmeyin.

Ne kadar D vitamini alınmalı?
Ben 60 yaşında bir kadınım. Kemik erimesine karşı doktorum D vitamini almamı öneriyor. Peki D vitamini başka hangi rahatsızlıklara iyi geliyor? M.N./İzmir
Dvitamini, kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz riskinin azaltılmasında çok önemli bir rol oynuyor. Bunun yanında pek çok araştırma bu vitaminin; yumurtalık, meme ve prostat kanserlerinden koruduğunu gösteriyor. İşte bu nedenle özellikle ilerleyen yaşla beraber yeterli D vitamini almak büyük önem taşıyor. Uluslararası Osteoporoz Vakfı, 60 yaş üzerindeki kişilerin ne kadar vitamin D almaları gerektiğini belirledi.

BOL BOL BALIK YİYİN!
Kemik yoğunluğunu arttırmak ve kırıklardan korunmak için günde 800-1000 IU, D vitamini almanız gerekiyor. Bu rakam, kilo fazlalığı yaşıyanlarda 2000 IU'ye kadar çıkabiliyor. Bu arada balık, en güvenilir D vitamini kaynaklarından biri sayılıyor.