21. yüzyılın en önemli projelerinden biri olan İnsan Genom Projesi’nin tamamlanmasıyla, genetik bilimi farklı bir çağa girdi. Pek çok büyük hastalığın çözümüne bu yoldan gidiliyor.


Genetiğin Getirdikleri!
Uzmanlar, Alzheimer, Parkinson, kalp hastalıkları, kanser gibi hastalıkları tedavi edebilmenin yolunun açıldığını düşünüyorlar.

Genetik insan sağlığı üzerinde ancak %30 oranında etkili oluyor. Yaşam kalitesini yükseltmek ve sağlıklı bir yaşam biçimine sahip olmak; hayatın süresini uzatmayı sağlıyor. Genetik bu konuda çok baskın değil!

Sigara, alkol, uyuşturucudan uzak durmak, spor yapmak, iyi beslenmek; yaşamınızın hem süresini uzatıyor, hem hastalıklardan koruyor.

Şişmanlığın genetik üzerindeki etkilerini de uzmanlar araştırmış. Bu araştırmaya göre, yağ kütlesiyle ilişkili olan FTO geninin anne babada var olması, doğan çocuğun şişmanlama olasılığını %67 yükseltiyor.

Sosyal çevre, yaşam kaliteniz üzerinde büyük etki sağlıyor. Sağlıksız bir hayat yaşadığınızı düşünüyorsanız, sosyal çevrenizi değiştirmekle başlamalısınız. Üstelik bu değişim genetiğinizi de etkileyeceği için, sizin nesliniz de bundan yararlanabiliyor.

Eskiden genetik üzerindeki inanış, birkaç kuşağın etkili olmadığı, 100 bin yıl önceki atalarımızdan gelen genetiklere sahip olduğumuz yönündeydi. Ancak bu fikir artık etkisini yitiriyor.

Bilim, artık evrimin çok hızlı işlediğini ve kalıtımında önemli değişimler için birkaç yüzyılın yeterli olduğunu biliyor. Örneğin, mukovisidoz geni, belli başlı enfeksiyon hastalıklarını atlatabilme yetimizle ilgili. Kent yaşamı hastalıkların kolay yayılabilmesi için zemin hazırlıyor. Buna bağlı olarak, özellikle kentlilerde mukovisidoz geni kalıcı oldu. Yani, kültür genetiği değiştirdi.

Sosyal çevrelerin, genetik açıdan elverişli insanlar yaratabileceğini düşünen uzmanlar; kentlerde daha iddialı, daha entelektüel, daha akıllı insanların gruplaştığını düşünüyorlar. Eğer bu tez doğruysa, birkaç nesil sonra kent yaşamının bu üstünlüğünü genlerinde taşıyan yeni bir kuşak doğacaktır.