179888 - Çikolata ne zaman yenmez ?


Tatile gitmeden önce bu rahatsızlıklara karşı neler yapılacağını önceden bilmek, tedbir almayı da kolaylaştırıyor. Acıbadem Alaşehir Cerrahi Tıp Merkezi'nden iç Hastalıkları Uzmanı Dr. Tanzer Ölçer, ishalin yazın genç yaşlı, çocuk, genç demeden herkeste görülebildiğini belirterek, ishal olan kişilerin çikolata, kuruyemiş ve kızartmadan uzak durması gerektiğini söylüyor.

Yaz ishalleri gözle görülmece yen bakteri ve mikroskobikparazitler nedeniyle ortaya çıkıyor. Yazın artan hava sıcaklığı, vücudun suya olan ihtiyacını artırıyor. İçme ve kullanma sularının temiz olmaması nedeniyle mikroplu suların içilmesi veya bu sularla yıkanmış gıdaların tüketilmesi ile yaz ishalleri ortaya çıkıyor. Özellikle doğada insan ve hayvan dışkıları ile kirlenen sularda hastalığa yol açan mikroplar bulunuyor.

Bu suların kullanılması, çabuk bozulabilen sıcak ortamda iki saatten fazla beklemiş gıdaların tüketilmesi ile hastalık yapan mikroplar, ağız yolu ile alınarak bağırsaklara ulaşıyor. Mikropların bir kısmı bağırsak duvarında ilti-hap oluşturarak bağırsak hareketlerini artırmanın yanısıra, bağırsağa su ve iltihap hücrelerinin geçişine yol açıyor.

TEDAVİ NASIL OLMALI?

Dr. Tanzer Ölçer, ishalin tedavisi hakkında şu bilgileri veriyor: İshali olan hastaya posasız ve yağsız gıdalar verilmeli. Kuruyemiş, çikolata, kızartmalardan uzak durmalı. Yağsız makarna, pirinç lapası, haşlanmış patates, haşlanmış yağsız et ve tavuk, yağsız ızgara köfte verilebilir. Ayrıca bol miktarda sıvı tüketimi tavsiye edilir. Kaybedilen su ve tuz yerine konulmalıdır.