Kalbinde ritim bozukluğu bulunan 10 hasta, sorunlu bölge dondurularak tedavi edildi. Yöntemi uygulayansa, aynı zamanda mucidi olan Prof. Dr. Volkan Tuzcu

Türkiye'de ilk defa Halkalı Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocukların kalbindeki ritim bozukluğu 'dondurma yöntemi' ile tedavi ediliyor. Ritim bozukluğuna karşı kalbin sorunlu bölgesi eksi 80 derece ile dondurularak tedavi ediliyor, sabah ameliyat olan hastalar aynı günün akşamı evlerine gidebiliyor.

DÜNYADA BİR İLK...
Dünyada ilk kez X ışınlarının ortaya çıkardığı radyasyon yerine üç boyutlu teknikle çocuklardaki kalp ritim bozukluğunu çözen Prof. Dr. Volkan Tuzcu, ABD'den Türkiye'ye kesin dönüş yaparak İstanbul-Halkalı'da bulunan Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmaya başlamıştı. Tuzcu, geçtiğimiz ay kendi buluşu olan ve dünyada büyük yankı uyandıran dondurma yöntemini uygulamaya başladı. ABD'nin Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde de uygulanan yöntemle, son bir aydır Türkiye'de 10 çocuk ameliyat edildi. Bu yöntemle şifa bulan ilk hastalardan biri olan 10 yaşındaki Zeynep Sude Önder'in kalbinde 4 yaşından beri ritim bozukluğu varmış. Kendi deyimiyle 'kalbi titreyen' küçük Zeynep, bu ameliyatı olabilmek için Elazığ'dan İstanbul'a geldi. Zeynep Sude Önder, bazen kalbinin ritminin 260'a kadar çıkabildiğini, 5 yıldır tedavi gördüğünü, ailesinin ise 'yakma yöntemi'ni radyasyon ve kanser riski nedeniyle tercih etmediğini söylüyor. Dondurma yöntemini duyunca ise hemen talip olmuşlar. 3 saatlik ameliyatla da Zeynep sağlığına kavuşmuş. 10 yaşındaki Simge Çelebi de milli olmak için ter döken bir karateci. Sağlık kontrolleri sırasında kalbindeki ritim bozukluğu teşhis edilmiş. Dondurma yöntemini duyunca ailesi hemen randevu almış. Onun operasyonu da üç saat sürmüş, birkaç saat sonra da evinin yolunu tutmuş.