Ruh ve beden rahatlığı için stresten kurtulmak gerekiyor. Günümüzde pek çok yükü omuzlarında taşıyan kadınların biraz rahatlamaya ihtiyaçları var.

Stres Yatıştırıcı Tavsiyeler!
Gerginlik insanı hem fiziksel, hem duygusal olarak yoruyor. Strese girince adrenal korteks kortizol hormonu salgılarken, adrenal medulla ise epenefrin salgılıyor. Bu salgılamalar yüzünden karaciğer daha fazla glikoz üretiyor.

Dolaşım sistemine sızan bu böbrek üstü hormonları sayesinde tansiyon yükseliyor ve kalp krizi riski artıyor. Fazla kortizol, göbekte yağ birikmesine sebep oluyor.

Kortizol seviyesini biraz düşürmek için siyah çay tüketebilirsiniz.

İçinizden geçeni söylemek ve hata biraz bağırmak da sinirlerinizin boşalmasını sağlar. Küfürlü konuşmanın da stresi azalttığı tespit edilmiş. Banyoda veya evde yalnızken dilediğinizce talihinize söylenebilirsiniz.

Hafif yapılan masaj, stresi %40 oranında azaltıyor. Hemen rahatlamak istiyorsan, gergin olan bölgeyi tespit edip, biraz masaj yapabilirsin.

Kakaodaki flavonoidler kan damarlarını rahatlatarak tansiyonu azaltıyor. Sütlü çikolata yerine daha fazla flavonoid içeren biter çikolatayı tercih edin.

Omega-3 yağı tüketenlerin daha mutlu, sakin uyumlu olduğu ortaya çıktı. Somon, ringa balığı, sardalya gibi, omega 3 açısından zengin balıklar tüketin.

Egzersiz yapmak tüm vücudunuzu stresten arındırır. Düzenli olarak egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.