Baş Ağrılarınızı Tanıyın!
Migren Ağrıları:

Migren ağrıları, başınızın belirli bir bölgesinde mide bulantısıyla gelen hafif bir hassasiyet ve sanki nabız atıyormuş gibi bir zonklama ile başlıyor. Ağrı sadece belli bir bölgede sabitse, büyük ihtimalle migren ağrısı oluyor.

Bu ağrı, beyin sinirlerinin aşırı uyarıldığı durumlarda ortaya çıkabiliyor. Beyindeki kan damarları genişleyerek, ağrıya sebep oluyor.

Migreni olanların % 15’i, ağrı başlamadan önce atakları fark edebiliyor. Baş ağrısı uzmanları, görüntüde keskin çizgiler, noktalar, parlak ışıklar ya da dalga görülebileceğini söylüyor.

Strese Bağlı Baş Ağrıları

Yetişkinlerin % 80’i strese bağlı ortaya çıkan baş ağrılarını deneyimlemiştir. Bu ağrılar herhangi bir yerde görülebilen türdendir. Gerilim hissi, stres ve endişe kaynaklı olabileceği gibi, bilgisayarın önünde başınızı aynı konumda uzun süre tutmanız gibi fiziksel değişimler nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Adet Dönemi Ağrıları

Adet döneminde vücudumuzdaki östrojen hormonu her zamankinden fazla yükselir. Hormon değişimi, kan damarlarının genişlemesine ve baş ağrılarının görülmesine neden olur. Bu tür ağrıyı önlemek için, adetten 1-2 gün önce, doktorunuzun önereceği bir ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.

Mevsimsel Alerjik Baş Ağrıları

Bu ağrılar, göz sulanması, burun tıkanıklığı veya akıntısı ile ortaya çıkabilir. Polenlerin yol açtığı, genelde burnunuzun sağ kısmından başlayarak yayılır. Alerjiyi önleyen ilaçların düzenli kullanımı ağrıların ortaya çıkmasını engeller. Ancak ağrılarınız çok şiddetliyse, doktorunuzdan burun açıcı sprey gibi ilaçlar isteyerek rahatlayabilirsiniz.